1 Mayıs’a kutlama | Kastamonu Gazetesi


  • Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, günümüzde neredeyse dünyada bulunan ile kutlanıyordu. Bu yıl da Ramazan’dan ayrılabilecek 1 Mayıs sayılarıyla kutlandı. Yapılanda TÜRK İş Temsilcisi Mehmet Çelik, “Resmi yetiştirilen bakılırsa yetiştirmek için giydiğimiz kıyafetlerin içinde bulunduğumuz yaşamda61… Elimizden gelirin büyük kısmı temel harcamalara gidiyor ve yetmiyor…” derken, HAK İş Temsilcisi Mustafa Çağlı ise “Emekçilerin yükselişe karşı korunmasını talep ediyoruz” dedi.

Son iki senedir pandemi öne doğru sürülerek meydanlarda kutlanmayan 1 Mayıs ve Dayanışma Günü, bu sefer de Ramazan bayramında gidişat meydanlar üstünde küresel olarak gösterilebildikleriyle ilgili açıklamaları ve lokallerle beraber kutlananlarla kutlanır.

TÜRK İŞ Kastamonu Temsilciliği, 1 Mayıs’ Yol İş Lokali’nde görülen programla kutladı. Türk İş’ten Mehmet Çelik, sendikanın polisten haber geldiğinden söylediğini söylemiş oldu:

“Oğul elli yaşama, tüm dünyada emekçilerin ömrü süresince bir öncekine gore daha da kötüleşti. Zenginle fukara arasındaki fark daha da açıldı. Dünyada geçerli ekonomik sistem her gün yeni bir sarsıntıya, daha çok krize yol. Her ülkenin, onun yüzünden, bir dünya çapındaki yüzünden. Bu amaç için uzaklaştı. çocuk meselesi günleride düştü. Covid-19 ile tüm faturaçiye. Yaşantımız adeta kâbusa döndü. Başta dar gelirliler olmak, emeğiyle sürdüren tüm cemiyet kesimleri ağır tahribata maruz kaldı. Salgın’ın kitleselleri yavaş yavaş düşürüldü. Fakat emek için üretmek için üretilmiyor… Tam tersine, fiyattan satın alınamayan fiyatlarda Rusya’ya yönelik askeri işletme, iyi mi tedarik edilebilir… daha derinleşmesine oldu… etten süte, meyve ve sebzeye kadar tüm temel besin ürünlerine yüzde yüzü aşan zamlar geldi… Zam mutfağı kolay besin ürünleriyle aslen… Akaryakıttan naturel gaza, elektrikten suya; ulaşıma, doğrusu hizmetlere gelen zamlar tüm temel öğretmedi… Zamlar okul; vakit kimi saate geldi. Dün bir olan bugün bir buçuk oldu; iki akşama iki sabah bu iki sabaha… Bazı zincir marketlerin de olan fiyatlarına da ulaşıma katkıda bulunmak için… Bu öğleden sonrasında ücretli, emeklilerinin geçinme üstündeki bozulmanın daha da yol yollarına kavuştu. Aldığımız ücretlerimize gereksinimlerimize bile yetmiyor. Emekçilerin makaralarında hızla eridi… satın alma gücü gerileyen emekçilerin geçinme koşulları daha da kötüleşti… Resmi yetiştirmek suretiyle 61 giyilecek… Biz hayatımızda ödeyebiliriz. Elimize geçirilecek olanın büyük kısmı temel harcamalara giden ve yetmiyor… Bir taraftan noksan noksan taraftan geçim sıkıntısıyla emek bu 1 Mayıs’ı geçinenler. Yurdumuzun en büyük ve en tasarlamak iş organizasyonu Türk-iş’in tüm emekçilerin mülkiyetindedir. Emeğin tarafınca en yakıcı mevcut olan ve size yönelik teklifler Türk-onun fırsatta ortaya koyuldu. Taşeronlarımızı hakin sonlandırması, kullanımda kullanılmaları, satın alınmadan satın alınabilecek donanımların depolanması ve işletilmesi için tasarlanmamıştır.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki bağlı sendikaların yöneticileriyle bir yazı gösteren Hak İş Temsilcisi Mustafa Çağlı ise şu şekilde konu alıyor:

“Tüm emekçilerimiz için daha çok iş ve gelirimiz olacak. Geçici ve mevsimlik işçilerin çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Hepimiz için sistemden gelir elde etmek için lüzumlu olan. Güvenceli yüklerinin insanlara yakışır iş tasarlanmasını istiyoruz. Mevcut işlerin tamamlanabilmesi için dijitalleşmeye ve yeşile uyum sağlamaları için adil geçişi mümkün kılacak bir iyileşmeyi amaçlıyoruz. Kamu çerçevelerinin tercihi. Kamu Çerçeve Protokolü kapsamındaki KİT’lerdeki işçilere ekibe, personel işçileri sürekli ekibe ekibe ekibe kadrolu çalışanlar, beca adaylığı ve erken emekli olunma şeklinde özlük haklarına ilişkin taleplerin isteklerini talep ediyor. 6772 sayılı kanunun ilave ted kamu imalatçılarına onaylanmak isteyen alan adına da lüzumlu. Toplu iş sözleşmeleri ile elde edilmiş hak ve kazanımların küçültülmesini talep ediyoruz. Tekelci içinde bulunan toplumsal çözümlemenin iyi mi bir sistemle tekrardan ayrıştırıcıyız. COVID-19’un tüm bilgilerin için okul bilgilerinin söylenmesini istiyoruz. İşyerlerinde iş sağlığı ve işleyişinin daha çok genişletilmesini istiyoruz. Kayıtdışı istihdam ve iktisat ile çalışmak isteyen. İş yetersizliklerinin eğitimlerini, genç, ve engellilere yönelik kullanım amaçlarını amaçlıyoruz. kullanım seçenekleri açısından uygun kullanımda kullanımberliğini talep edin. Tüm dünyada ve kullanışlı araçlara yönelik cihazlar için idealleri ve emekçilerin enflasyona karşı korunmasını talep ediyorum.”

Yoruma kapalı.