6 yaşında gelin skandalı davası | Bugün karar bekleniyor

6 yaşındaki çocuğa istismar ve evlilik skandalıyla ilgili davanın 5 Haziran Pazartesi günü karara bağlanması bekleniyor. Davada sanık Kadir İstekli 67, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatima Gümüşel 22’şer yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul’da bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 2’si cezaevinde bulunan 3 sanık hakkındaki dava devam ediyor.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı HKG’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikah kıydırdığı iddiaları tepkilere yol açtı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstek’e “çocuğa cinsel istismar” ve “nitelikli cinsel saldırı” suçlarından 30 yıldan az olmamak üzere, 18 yıldan az olmamak üzere hapis cezası verildi. baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatima Gümüşel hakkında “reşit olmayan çocuğa nitelikli cinsel istismar” suçlamasıyla tutuklandı. 30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme yayın yasağı ve gizlilik kararı verdi. 27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada Cumhuriyet Savcısı, esasa ilişkin mütalaasını açıklayarak sanıklara yaptırım uygulanmasını istedi.

KARAR BEKLİYOR

Tutuklu Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir Wishli ile yargılanmayı bekleyen anneleri Fatima Gümüşel’in davası, savcının izinli olması nedeniyle ertelendi ve 5 Haziran’da yerlerine geçici savcı atandı.

Duruşmanın dördüncü celsesi bugün saat 9.30’da başlayacak. Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada bugün karar bekleniyor.

NE OLDU?

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG, 6 yaşındayken 29 yaşındaki mürit Kadir İstekli ile evli olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. HKG ifadesinde, çocukluğunda her gün cinsel istismara uğradığını ve cinsel istismarın kendisine oyun olarak gösterildiğini söyledi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddiayla ilgili soruşturma başlatıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame, geçtiğimiz Aralık ayında 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Suçlu, 67 yıl 10 ay 15 gün; Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatima Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası isteniyor. Davanın ilk duruşmasının 22 Mayıs 2023’te yapılacak olması tepkilere neden oldu. Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, ilk incelemenin 30 Ocak’ta yapılmasına karar vererek duruşma tarihini öne çekti.

Yoruma kapalı.