Abdi İpekçi, ölümünün 44’üncü yılında anılıyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Abdi İpekçi, ölümünün 44. yılında düzenlenen törenle anıldı.

Törene Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet, eski çalışma arkadaşları, Milliyet gazetesi çalışanları ve hayranları katıldı. Nükhet İpekçi İzet ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş birer konuşma yaptılar.

“HALA 1979’DA”

Törene katılanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Nükhet İpekçi İzet, “Bütün bu bilgiyle burada sorumluluk ve çaresizlik hissediyorum. Başım dik ve keskin bir kararlılıkla değil, omuzlarım çökmüş olarak buradayım. Ödenmemiş bir borcun ağırlığı… ‘Bir varmış bir yokmuş’ ötesine geçemiyoruz. Bütün bunlar bir borç duygusu yaratıyor.”

Abdi İpekçi ölümünün 44. yılında anılıyor - 2

“HANGİSİ ENGELLERİ GÖRÜNÜR OLURSA DAHA İYİ OLUR”

Nükhet İpekçi İzet konuşmasına şöyle devam etti: “Cinayet davaları bir arkeolog titizliğiyle çalışılıp, tuzak kuran, engel olan, taş koyan, duvar ören, toprakla örten, katledilenler ortaya çıkarılarak yeniden açılsa ne güzel olurdu” dedi. aldatmayı ve aldatmayı yaymak.” o ifadeleri kullandı

Nükhet İpekçi İzet’in konuşmasının ardından tören sona erdi. Öte yandan Abdi İpekçi’nin 44 yıl önce saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiği Nişantaşı’ndaki Abdi İpekçi Anıtı önünde anma töreni düzenlendi. Türkiye Gazeteciler Sendikası temsilcileri sabah saatlerinde Abdi İpekçi anıtına karanfil bıraktı.

ABDİPEKÇİ KİMDİR?

Abdi İpekçi, 9 Ağustos 1929’da İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini evinin yakınındaki Işık İlköğretim Okulu’nda tamamladıktan sonra Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Liseden sonra bir süre Hukuk Fakültesi’ne girdi, Yeni İstanbul, İstanbul Ekspres gibi çeşitli gazetelerde spor muhabirliği, sayfa sekreterliği ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1954 yılında Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet gazetesinde yazı işleri müdürü olarak göreve başlayan İpekçi, 1961’den vefat ettiği 1979 yılına kadar aynı gazetenin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

1961’den 1 Şubat 1979’a kadar aynı gazetenin yazı işleri müdürlüğünü de yapan İpekçi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türk Basın Kurumu Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanlığı ve 1979’da Cumhuriyet Başsavcılığı gibi görevlerde bulundu. Uluslararası Basın Enstitüsü ve Basın Onur Kurulu genel sekreteri.

ABDİ İPEKÇİ CİNAYETİ

1 Şubat 1979’da Ankara’da Başbakan Bülent Ecevit ile görüşen İpekçi, İstanbul’a döndükten sonra akşam saatlerinde arabasının içinde Mehmet Ali Ağca tarafından vuruldu. İpekçi’nin suikast sırasında kullandığı araç kontrolden çıkarak elektrik direğine çarptı. Olaydan sonra hastaneye kaldırılan İpekçi, cebindeki kalemini parçaladı ve 50 yaşında kalbine saplanan kurşunla hayatını kaybetti.

İpekçi suikastında tetiği çeken Mehmet Ali Ağca, 25 Haziran 1979’da yakalandı. Maltepe hapishanesinden firar eden Ağca, 13 Mayıs 1981’de Vatikan Meydanı’nda Papa II. John Paul’e suikast girişiminde bulundu.

19 yıldır İtalya’da tutuklu bulunan Ağca, 2000 yılında Türkiye’ye iade edildi. Ağca, cezasını çektikten sonra 18 Ocak 2010’da Sincan Cezaevi’nden tahliye oldu.

Yoruma kapalı.