AKP’li Ümraniye Belediyesi, lüks siteye kapalı pazar alanı verdi


AKP’li Ümraniye Belediyesi tarafınca alınacak karara niçin oldu. Kararla beraber kullanım için açık bir “park alanı” yiyecek pişirmek sitenin spordan yararlanmak için kullanılmıştır. Söz mevzusu vaka CİMER’e sorulan bir yurttaşa verilen cevap ise meseleyi daha karmaşık hale geldi. CİMER’in verdiği verilena bakılırsa söz mevzusu söz mevzusu olan sadece alana gidildiğinde ise bölgede görülen sitenin yanında alınan bir spor tesisi görüldüğü şeklinde.

Belediye meclisinden altı ay çıkan kararla park alanı kapalı pazar öncesinde yapılması ihtiyaç duyulan genel bölge sakini Bulut Can Okuducu, “Ümraniye Belediyesi Yamanevler Mahallesi’ndeki arazinin derhal bir yeşil alan var. 5 bin metrekare olan alt katı hizmet parkı, 10 bin metrekare de yeşil alan. Alt kat şu anda otoparka. Üstünde de üçlü üstü kapalı durağan(durgun) pazar. Üçte ikisi ise inşaat yapılırken boştu” diye konuştu.

İnşaat sürerken etkinlik hakkında data için 23 Aralık 2021’de CİMER’e sual soran Okuducu, 17 Ocak 2022’de, “Söz mevzusu yerle ilgili incelemede 874 ada, 200 parsel üstünde şantiye koğuşlarının olduğu söyleniyor. Söz mevzusu öteki parsellerde ise 26.10.2020 zamanı, 20/8093 ruhsatı yok ile belediyemiz uhdesinde kapalı pazar ve fuar alanı yapımı devamı” yanıtını aldı. İki hafta sonrasında araştırmak için gitmek için giden Okuducu, “İki haftadan sonrasında paketlemede spor tesisleri gördüğüm. Ümraniye’de biz bua uyumlu oldukca alışığız. Ümraniye Belediyesi tüm yeşil alanları kullanım hususi kuruma, siteye veriyor. Sonrasında da ecrimisil ceza kesiyor. Bu artık Ümraniye Belediyesi’nin rutin hale gelmiş bir ürünü. Gösterilen vitrinlerde site sakinlerinin kullanımlarını gördüm.

Site içinden aktarnda Pam mevzu ifade bir video yakınlaştırma ve sosyaldan gidişini söz sitenin sahibi Serhan Çetinsaya toplumsal medyadan bana cevap verdi. ‘Biz bu spora uygun Ümraniyelilere armağan edilir. İddianız doğru değil. Burada Ümraniye Belediyesi’nin bir kurusu bile harcanmamıştır’ dedi. Belediye kaynakları inşaatta kullanılmadı deniyor bir yere kadar gelmiş bir inşaat vardı. Ek olarak sitenin tel örgülerle dikilecek hali. Kapı girişinde de güvenlikler, satış ofisine yönlendiriyor” diye konuştu.

YANILTAN TANITIM

Okuducu, lüksten ilkin futbol sahası sitesi, golf sahası ve tenis kortunun sitenin içinde tanıtılmış olduğu da şeklinde eklendi: “Seneler ilkin bu park alanının içindeymiş. Aslına bakarsak sitede yaşananlar için de bu durum sorunları. Site sakinleri orayı kendi mülkleri zannediyor. Kim bilir bir süre sonrasında açılacaktır. Site sakinleri de mağdur bir yerde. Burada göz bakılırsa bakılırsa bozuk ve rant var.”

“KAMU YARARI VAR” İDDİASI

Söz mevzusu iddiaları Ümraniye Belediyesi Basın Danışmanlığı’na sorduk. Belediyenin verdiği yanıtta söz mevzusu spora dönüştürüldüğü kabul edildi. Açıklamada meydana getirilen site içinde yer edinen yalanlanmazken tesislerin yurttaş açık kiralama iddiasıdır. Gazetemize yapılanları açıklamayı şöyleki yapın:

“İlgili pafta ve parselde yer edinen Sergi ve Alanı projemiz haftanın belirli kapalı pazaryeri olarak hizmet verecek. Peyzaj alanında bulunan spor alanları da Ümraniye toplantısı hizmetine sunulacaktır. Bina kamu tarafınca tasarlanarak inşa edilecek olup, sonrasında tamamlanacak olan tüm tasarlanacaktır.”

Yoruma kapalı.