Amerikalı yapımcı Türkiye’de dolandırıldı – Son Dakika Magazin Haberleri

Meşhur Amerikan dizilerinin yapımcısı Lori Etta Taub, Türkiye’de etkinlik gösteren şebeke tarafınca dolandırıldı. 56 milyon lirasını kaptırdığı dolandırıcılar polis operasyonuyla yakalandı.

Amerikalı yapımcı Lori Etta Taub, toplumsal medya hesabı üstünden, kendisini İstanbul’da yaşayan ABD’li yatırımcı Alex Quin olarak tanıtan bir kişiyle tanıştı. Bu şahıs, Türkiye’de yüksek kazançlar getiren yatırımlar yaptığını söyledi. Lori Etta Taub’u da yatırım yapması mevzusunda ikna etti.

ABD’li yapımcı ilkin birkaç bin dolar gönderdi ve kısa süre sonrasında da yüksek faizle parasını geri aldı. Dolandırıcıların sık sık kullandığı ve “Gel Gel” olarak malum bu yöntem, Lori Etta Taub’un karşısındakilere güvenmesini sağlamış oldu.

Taub birkaç kez daha minik meblalar gönderdi ve her seferinde devasa yükseklikte faizle parasını geri aldı. Itimat duydukça da yatırım miktarını artırdı. Son olarak Quin’e 3 milyon dolar gönderdi. Sadece o para tekrar geri dönmedi.

AMERİKALI ‘YATIRIMCI’ NİJERYALI ÇIKTI

Dolandırıldığını anlayan Taub İstanbul’a gelmiş olarak kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da vakayla ilgili soruşturma başlattı.

İstanbul polisi şebekeye ulaşmayı başardı. Taub’a kendini yatırımcı olarak tanıtan Alex Quin’in Nijeryalı Amechi Enebeli olduğu ortaya çıktı.
Düzenlenen operasyonla Nijeryalı dolandırıcı, 3 Türk kabahat ortağıyla beraber yakalandı.

Şüphelilere ilişkin adreste yüklü oranda nakit para ve oldukca sayıda dijital materyal ele geçirildi. Savcılık kararıyla da şüphelilerin banka hesaplarına önlem sonucu koyuldu.

Yoruma kapalı.