Ankara’daki Gezi Parkı davasında karar – Son Dakika Türkiye Haberleri

Ankara’daki Gezi Parkı vakalarına karıştıkları iddiasıyla yargılanan 26 sanıklı davada karar açıklandı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Mehmet Tokyürek, bundan önceki celsede alınan ara karar gereği şahit dinleneceğini bildirdi.

Duruşmada şahit olarak dinlenen A.K, davanın sanıklarından Bayram Dalyan’ı DHKP-C terör örgütünün çalışmalarından tanıdığını açıkladı.

Dalyan ile 2014’ün yazları tanıştıklarını söyleyen A.K. “Hemen sonra çeşitli kitle faaliyetlerinde bulunduk, poster asma, gazete dağıtma, pankart asma şeklinde. Bayram, örgüte katılımlar için öğrencilerle sohbetler yapıyordu. Tuzluçayır Mahallesi’nde gençleri örgütlüyordu. Ege Lisesi çıkışında bekler öğrencilerle konuşurdu” dedi.

“MOLOTOF YAPMAYI ÖĞRETİYORDU”

A.K. “O dönem Bayram Dalyan molotof yapma hakkında bilgiler paylaşıyordu. 2015’te Mersin’de DHKP-C kampı vardı. Ankara’dan öğrencileri o kampa götürmüş olan kişidir. Ben de kamptaydım, kampın üçüncü günü polis operasyon düzenledi gözaltına alındım” şeklinde beyanda bulunmuş oldu.

“O KAMPA KATILMADIM”

Şahit beyanına karşı söz alan sanık Dalyan, şahit A.K’yi tanıdığını, anlattıklarının doğru olmadığını savundu.

O dönem ailesiyle problemler yaşayan öğrencilere destek olmak için görüştüğünü ileri devam eden Dalyan, “Büyükleri olarak kendilerine destek oldum. Mersin’e akraba ziyaretine gittim. O kampa katılmadım” dedi

Avukat beyanlarının arkasından kararını açıklayan mahkeme, sanıklardan Bayram Dalyan’a, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na karşıcılık” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 13 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık ile alakalı “yurtdışı çıkış yasağı” adli denetim şartının devamına hükmetti.

Mahkeme, 22 sanığı “Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na karşıcılık” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 10 ay ile 4 yıl 11 ay içinde değişen yıllarda hapis cezasına çarptırdı.

3 KİŞİYE BERAAT

Sanıklar Batuhan Uluergüven, Can Deliduman ve Eren Tayşan ise tüm suçlardan beraat etti.

SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ SUÇLAMASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara’daki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin sanıklar Akın Can, Ali Yılmaz, Batuhan Uluergüven, Bayram Dalyan, Birkan Sabaz, Can Deliduman, Can Eroğlu, Cevahir Özkan, Erdal Kozan, Eren Tayşan, Gizem Bayram Bozkurt, Gülşah Öztürk Koçak, Hakan Keskin, Hazal Kesimer, Hikmet Tanıl, Hüseyin Arlıer, İbrahim Akyol, Mahir Çağlar, Mazlum Demir, Mert Atmaca, Osman Nuri Orhan, Sonel Temel, Şahin İmğa, Tamer Morkoç, Yoldaş Aydın ve Yusuf Can Yıldırım hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği”, “terör örgütü propagandası yapma”, “Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu’na karşıcılık” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından iddianame düzenlemişti.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 2020 senesinde esasa ilişkin mütalaa açıklanmıştı.

Mütalaada, 1 sanığa “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan ceza talep edilirken, 25 sanık hakkında ise aynı suçtan beraat, öteki suçlardan mahkumiyet istenmişti.

Savcılık, 22 Nisan 2022’de mahkemeye ek mütalaa sunmuştu. Buna bakılırsa savcı, öteki 25 sanığın da “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan cezalandırılmasını talep etmişti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.