Bakan Akar: Yunanistan saldırgan tavırlarına devam ediyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan Müdafa Bakanları Toplantısı, Ulusal Müdafa Bakanı Akar, Azerbaycan Müdafa Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Müdafa Bakanı Juansher Burchuladze’nin katılımıyla Kayseri’de gerçekleştirildi.

“Üçlü Görüşme Netice Bildirgesi”nin imzalanmasının peşinden düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Akar, Yunanistan’ın planlı NATO tatbikatında Türk uçaklarına radar kilidi atmasına tepki gösterdi. Akar, “Bu düşmanca tavır Yunanistan’ın NATO’nun temel ilke ve değerlerini hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir. Bizim beklentimiz Yunan siyasilerin iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhal vazgeçmeleri” dedi.

Türkiye’nin sulh için çaba gösterdiğini sadece Yunanistan’ın saldırgan politikalarına devam ettiğini söyleyen Bakan Akar, Türkiye sulh ve istikrar için böylesine çaba gösterirken komşumuz Yunanistan ise istikrarsızlığı körükleyen provakatif fiil ve söylemleriyle yayılmacı ve saldırgan politikalarına devam etmekte ve her geçen gün bunlara yeni provakasonlar eklenmektedir. Bu mevzuda başta ABD olmak suretiyle öteki NATO müttefiklerimizin yansız, objektif, makul, mantıklı yaklaşımını beklediğimizi de burada bilhassa ifade etmek isterim.” diye konuştu.

“ERMENİSTAN FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİ”

Küresel ve bölgesel düzeyde risk, tehdit ve tehlikelerin artığı günümüzde üç ülke içinde tesis edilen işbirliğinin tüm ülkelere örnek olacak özellikte bulunduğunu vurgulayan Akar, “İnanıyorum ki geliştirdiğimiz dostluk, dayanışma ve ortaklık, bölgede kalıcı sulh ve istikrara pozitif katkılar elde edecektir.” dedi.

Ermenistan’ın uzatılan sulh ve dostluk elini tutmasının gerekliliğine vurgu meydana getiren Akar, “Ermenistan bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Ermenistan ateşkes ihlallerinden kaçınırsa, ateşkes anlaşmasına uyarsa, sulh ve istikrarın parçası olabilir. Bunu temenni ediyoruz. Bölgede sulh ve huzurun tesis edilmesi ve kalıcı hale getirilmesi tüm bölge ülkelerinin güvenliğine ve ekonomik refahına katkı elde edecektir.” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.