Bakan Bilgin: Ücretler üzerinde vergi dengesizliği var – Son Dakika Türkiye Haberleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Çalışanlarımızı mutlu edecek bir sözleşmeye imza atacağız” dedi. dedi.

Türk Metal Sendikası’nın Ankara’da bir otelde düzenlenen 17. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Bilgin, Türkiye’nin 2000’li yılların başından itibaren sürekli olarak yapısını değiştirdiğini ve geliştiğini söyledi.

Sermayenin Türkiye’nin kalkınma hamlesinde önemli rolü olduğunu vurgulayan Bilgin, “Biz antikapitalist değiliz ama sermayenin emek düşmanlığına da izin vermiyoruz.” dedi.

Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinin son yıllarda yaşanan en büyük acı olduğunu belirten Bilgin, depremlerin ardından arama kurtarma çalışmalarına katılan madencilere teşekkür etti.

Bilgin, Türkiye’nin Kovid-19 salgını sonrasında ekonomisi büyüyen iki ülkeden biri olduğunu ve bu büyümeyi sanayi sektörünün sağladığını, bunda metalurji sanayi ve metal işçilerinin önemli rol oynadığını söyledi.

Türkiye’nin gelişiminin yükselişte olduğunu ve geri döndürülemeyeceğini belirten Bilgin, Türkiye’nin de sorunları olduğunu ve bunları çözmek için adımlar atacağını kaydetti.

“KİMSEYE BİLDİRİM YAPMAYIN”

Enflasyonun işçilerin ve sabit gelirlilerin hayatını mahvettiğini belirten Bilgin, bu zararı azaltmak için çeşitli tedbirler aldıklarını hatırlattı.

Tüm gelirlerin asgari ücret tutarındaki kısmının vergiden muaf olduğunu hatırlatan Bilgin, şunları kaydetti:

“Buna rağmen hala ücret vergi dengesizliği olduğunu biliyorum. Hem TÜRK-İŞ Başkanımız hem de TİSK Başkanımızın imzalarıyla bana getirdikleri bir sorun var ve bunun üzerinde çalışıyorum. İnşallah çözeceğiz öyle yapın” biz. Hayır. Önümüzdeki dönemde iktidar olacağız. O yüzden onu da halledeceğiz. Kimsenin endişelenmesine gerek yok.”

“KİTLERDE ALT YÜKLENİCİ SORUNUNU DA ÇÖZECEĞİZ”

Türkiye’nin taşeronluk konusunda da çok güzel bir çözüm uyguladığına işaret eden Bilgin, “Ama o dönemde GDA’da kalan yaklaşık 80 bin arkadaşımız vardı. Bazı kuruluşların tekrar taşeronluk başvurusu yapması sonucunda sayıları arttı. Noi söz verdi. bunu da düzeltirdik: “Düzeltmek için her dosyayı kapatmaya çalışırım. Son kapattığım dosya geçici işçilere aitti. Şimdi önümüzde olan şey bu. Onu da halledeceğiz” dedi.

Yaklaşık 700 bin memuru etkileyen 2023-2024 Kamu Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinin devam ettiğini söyleyen Bilgin, “Çalışanlarımızı mutlu edecek bir sözleşmeye imza atacağız” dedi. dedi.

“ORGANİZASYON ENGELİNİ KALDIRACAĞIZ”

Sendikalaşma oranının artırılması gerektiğini vurgulayan Bilgin, şu ifadeleri kullandı:

“Demokratik toplum örgütlü toplumdur. İşçi örgütlenmesi örgütlü toplumun temelidir. İşçi örgütlenmesi olmadan diğer örgütler sağlam temeller üzerine kurulamaz. Bu nedenle örgütlü işyerlerine ayrıcalık ve ayrıcalıklar tanıyan bir uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. “Beyaz Bayrak” projesi önümüzdeki günlerde. Mevzuat engeli var. Her şeyden önce iş huzurunu bozan, organizasyona engel olan bir yönetmelik. O değişikliğin hazırlıklarını tamamladık. Onayınıza göndereceğim. Çünkü biz burada birlikte çalışın.Sosyal ortaklarımız,sendikalar ve işveren sendikaları ile işbirliği yapıyoruz.Onayınızdan sonra sizinle bir anlaşmaya varacağız.Oturur konuşuruz ve yayınlarız.Böylece örgütlenmenin önündeki engellerden birini kaldırmış oluruz. ”

“MEVZUATIN REFORMA İHTİYACI VAR”

Çalışma hayatıyla ilgili asıl sorunu hala çözemediğini belirten Bilgin, şunları söyledi:

“En büyük temel sorun, toplu sözleşme, iş hukuku, toplu sözleşme hukuku, sendikalar hukuku gibi çalışma hayatının tümünü ilgilendiren yasal mevzuatta köklü bir reforma ihtiyaç duyulmasıdır. Bunun için tüm hazırlıkları yaptık. bir akademi konseyi.Akademik bir çalışmanız da oldu.Onu da biliyorum.Bu ortak çalışmayı birlikte değerlendirerek inşallah bundan sonraki süreçte hayata geçireceğiz.”

“Türkiye CUMHURİYETİ YÜZLERCE YIL YAŞAYACAK”

Geçtiğimiz günlerde İzmir’de İktisat Kongresi ile ilgili bir toplantı yapıldığını hatırlatan Bilgin, şunları kaydetti:

“O toplantıda Türkiye düşmanı Birinci İktisat Kongresi’ni düzenleyen Mustafa Kemal Paşa da Atatürk’ün anısına saygısızlık ederek ‘Asırlık Cumhuriyet’e son vereceğiz’ dedi. “Cumhuriyet’in 100. yılındayız, 100. yılını kutlamaya hazırlanıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti yüzlerce yıl yaşayacak. Başta ABD olmak üzere Batılı küresel güç odaklarının ve istihbarat teşkilatlarının desteğiyle Türkiye’ye karşı kirli bir mücadele yürüten cani örgütün mensupları, sözcüleri, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı tek söz yok. Atatürk’ün deyimiyle sonsuza kadar var olmaya devam edecek ve senin gibi kafirlerin varlığını kimse hatırlamayacak bile.”

Yoruma kapalı.