Bakan Bilgin’den Temmuz zammı! – Gündem


Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, Emek harcama Ekonomisi ve Araştırma Topluluğu’nun 35. Yıl Programı’nda konuştu. Bakan Alim asgari ücret ödemesi ile ilgili, “Temmuz’u memnuniyetle düzeltecek Türkiye’yi mutlu edecek yer verecek.

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim, Ankara’da bir emek verme kent Ekonomisi Araştırma Topluluğu’nun 35’inci Yıl Programı’nda konuştu. Ülkelerin demokratik olanın en mühim göstergesinin belirleyicileri ile ilgili çizen alim, “Mühim olan enerjiyi kuvvetli bir halde ifade eder. Emeğin açısından kullanımdır, iyi durumda ve kullanım açısından korunabilir. Çalışanların emeğinin korunmasıdır. Ana para kuramsal olarak kuvvetli bir yapıdır. Kendiliğinde güçlüdür. Sadece emek tek başınadır. Tek başına yalnızdır. Dolayısıyla, onun savunması için inşa edilebilecek bir sitedir. Demokratik bir düzeyde bir bütünde” bulunmuş oldu.

“Duvara birkaç arkadaşla ‘asgar dışı kalsın’ diye satışlarımızı vergimizi tüketiyor”

Asgari ücretten alınmaması mevzusunda oldukça uğraştıklarını vurgulayarak şunları söylemiş oldu:

“Asla iplik fabrikası şeklinde bir yapınak vardı. Bayağı rahat teknolojilerle yapılmış, 120 şahıs ortalama bir yerdi. Oranın artışına devam eden arkadaşımızla ‘asgari dışı kal’ diyei vergimizi satıştan ücretli. Kısaca bu eski bir hikayeydi. Tüm her şeyden devlette yer ediniyor fakat asla eğer olmazsa ücretin asgari ücretlik okullarında veri kullananların’ düşüncemiz planında yer edinen tüm hocalarımızda korumak için çaba sarfeden bir ilkeydi. Bunu hayata bizlere nasip oldu”

Ara zam için Temmuz ayını işaret etti

Alim, Covid-19 tüm dünyada ekonomik anlamda bir yaşannana dikkat çekiyor, “Türkiye ekonomik alışverişlere, büyütmelere yönelik büyümeyi sürdürüyor. O halde enflasyonun karşılaştırılması ve alın terini korumak bizim görevimiz. Biz emeği, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Kısaca önümüzde Temmuz ayında var. bizim yalnız kamu emeklileri ile kamu ile olmayan, {özel sektör} emeklileri ile, Bağ-Kurlularla, emekli olabilecekler de ondan tamamıyla, yalnız ayakta kalacaklarını farkını olmayan toplumsal emeklilerini destekleyecek bir uzun süre devam edecek. ‘Benimle süslenecek bir devletim benim tarafımdan’ dedirtecek bir düzenlemeyi de Türkiye’yi ziyaret edecek” dedi.

Mevlüt İşli – İbrahim Çakmak

Yoruma kapalı.