Bakan Bozdağ’dan İmamoğlu kararına ilişkin açıklama – Son Dakika Türkiye Haberleri

Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, ”Hanıma Yönelik Sertlik İzleme Komitesi 2022 Yılı Toplantısı”na katıldı.

Bakan Bozdağ, burada yapmış olduğu konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret etmiş olduğu sebebi öne sürülerek 2 yıl 7 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasını değerlendirdi.

“HAKİMLER GÖREVLERİNDE BAĞIMSIZDIR”

Bozdağ, hakimlerin görevlerinde bağımsız bulunduğunu, kararlarını anayasaya, kanuna ve hukuka bağlı, vicdani bir kanaatle oluşturduklarını, dosyayı, delili değerlendirerek karar verdiklerini söylemiş oldu.

Hiçbir makam, merci, şahıs ya da kurumun yargı yetkisinin kullanılmasıyla ilgili hakimlere komut ve yönerge veremeyeceğini, tavsiye ve telkinde bulunamayacağını, genelge gönderemeyeceğini, yargı yetkisinin bağımsız ve yansız hakimler, mahkemeler tarafınca kullanıldığını özetleyen Bozdağ, “Her yargılama sonucunda bu yargıya siyaseti bulaştırmak ve siyasal taraftarlık üstünden verilen hükümleri değerlendirmek hukuk devletimize de hukukumuza da yargımıza da büyük bir zarar vermektedir” ifadelerini kullandı.

Her vakada muhataplara nazaran değerlendirmeler yapıldığını söyleyen Bozdağ, yargılamanın muhatapların statüsüne ya da konumuna nazaran yapılmadığını, hukuk önünde her insanın eşit bulunduğunu altını çizdi.

”KESİNLEŞMİŞ KARAR YOK”

Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, şunları kaydetti:

“Verilen ilk aşama mahkemesi kararıdır. Ortada kesinleşmiş bir mahkeme sonucu yoktur ve bu karara karşı istinaf kanun yolu da temyiz kanun yolu da açıktır ve nihai karar ondan sonrasında çıkacaktır. Şu anda Sayın İmamoğlu hakkında, kesinleşmiş ne bir siyasal yasak vardır ne de bir hapis cezası vardır. Sanki siyasal yasak, hapis cezası kesinleşmiş şeklinde bir idrak oluşturmak doğru değildir. Hukuk devletinde bir karardan şikayetiniz var ise itiraz yolları, yakınma yolları, temyiz yolları vardır. Mühim olan bu yolların açık olması ve sıhhatli işlemesidir. Şu anda bu yollar sonuna kadar açık ve sıhhatli işlemektedir.

Tüm bunlarla ilgili değerlendirmelerin, bu sonucun ortaya çıkmasından sonrasında yapılmasında yarar vardır. Bırakalım hukuk usulüne uygun, yasaya uygun işlesin. Hakkaniyet Bakanlığı olarak bizim görülen davalara herhangi şekilde müdahil olmamız söz mevzusu olması imkansız. Biz bir tek hukukun sıhhatli işlemesi, hukuka uygun işlemesi için üzerimize düşen vazife var ise onu yaparız fakat onun haricinde görülen davalar hakkında bir değerlendirme yapmayız. Fakat Türkiye’de maalesef siyasal taraftarlık esasından meydana getirilen değerlendirmeler hukukumuza da yargımıza da adaletimize de büyük zarar vermektedir. Gelin siyasal taraftarlık üstünden değil, hukukun sıhhatli, usule uygun işleyip işlemediğinden ve hukuk devletinin gereklerine uygun değerlendirmeler yapalım.”

6 YAŞINDAKİ GELİN REZALETİ

Bozdağ’ın gündeminde 6 yaşındaki kız çocuğunun evlilik kisvesi altında senelerce cinsel istismara maruz kalması mevzusu da vardı.

Bakan Bozdağ, bu mevzuda şunları söylemiş oldu:

“Son günlerde yaşanmış olan hadise sebebiyle her insanın vicdanı sızladı, bizim de vicdanımız sızladı. Şundan tüm yurttaşlarımız güvenilir olsun, hukuk işliyor, yargılama sürüyor. İlgili kişiler hakkında, sanıklar hakkında, bazıları hakkında tutuklamaya yönelik soruşturma sonucu çıktı. Duruşma Aile Bakanlığımızın müracaatı üstüne 30 Ocak’a çekildi ve yargılama devam ediyor.

”ÇOCUKLARI KORUMAK YARGI HASSASİYETİDİR”

Bu mevzuyu ortaya çıkaran yargımızdır. Bu mevzuyu soruşturan, takip eden yargımızdır ve yargımızın bu konudaki kararını her insanın beklemesinde yarar var. Yargılamayı icra eden hakimlerimize, yargı sürecimizin hukukumuza uygun işlemesine güven edelim. Eninde sonunda hak da hakkaniyet de yerini bulacaktır. Kimsenin bundan şüphesi olmamalıdır. O yüzden yargının çocuklarımızı koruma mevzusunda gösterdiği duyarlılık son aşama mühim, bundan sonrasında da bu hassasiyeti üst düzeyde göstermeye devam edecektir. Evlatları korumak yargı hassasiyetidir. Kabahat işleyenlere karşı da hukuk neyi emrediyorsa hukukun emri hukuk içinde ve hukuka uygun halde yerine getirilmeye devam edecektir.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.