Bakanlıklarda devir teslim – Son Dakika Türkiye Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati’den devraldı.

Nabati’nin açıklamalarının başlıkları şöyle:

Ülkemiz ve dünya için kritik bir anda bana güvenerek bu görevi devreden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Kutlu bir emanet olarak gördüğüm bu görevi, hiçbir zorluk karşısında yılmadan, değerli çalışma arkadaşlarımla gece gündüz çalışarak sürdürdüm. Her zaman ülkemize eserler kazandırarak, milletimize hizmet etmeyi en temel görevimiz olarak görmeye devam edeceğiz. Aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bakanımızın yeni görevinde de başarılı olacağına yürekten inanıyorum.

“MALİ İSTİKRARA YARDIMCI OLACAĞIZ”

Daha sonra söz alan Mehmet Şimşek şu ifadeleri kullandı:

Bayrak yarışında ve hizmette bu değerli emaneti bana emanet eden Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Küresel sıkıntıların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen deprem felaketinin yaşandığı bu dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak görevini büyük bir özveriyle yürüten Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Devletimizin temel amacı toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki dönemde de bunu başarmak için şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası standartlara uyum temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye’nin rasyonel bir temele dönmekten başka çaresi yok. Kurallara dayalı ve öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi, arzulanan refaha ulaşmanın anahtarı olacaktır. Enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesi, her alanda öngörülebilirliğin artırılması ve cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Finansal istikrarı sağlayacağız. Mali disiplin ve fiyat istikrarı için çalışacağız.

Maliye politikası ve yapısal reformlarla Merkez Bankamızın enflasyonla mücadelesine destek olmak temel politikamız olacaktır. Koordinasyon içinde, güçlü bir koordinasyonla çalışmalarımızı yürüteceğiz.

MEHMET ŞİMŞEK KİMDİR?

Yoruma kapalı.