Balıkesir’deki işkence çiftliğinde ayrıntılar ortaya çıktı

Balıkesir’de 18 yaşındaki bir kızın, kabahat şebekesi tarafınca kaçırılıp işkence ve cinsel istismara maruz kalmış olduğu suç duyurusu üstüne başlatılan çalışmada aranan 4 şüpheliden Rabia Dilruba Candaş da yakalanıp tutuklandı. Candaş’ın genç kıza ‘baltalı işkence’ yapmış olduğu ortaya çıktı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 18 yaşındaki bir genç kızın ihbarıyla çökertilen çeteye ilişkin yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.
Bir grup tarafınca ‘polis muhbiri’ olduğu sebebi öne sürülerek çiftlik evine kaçırılıp, 1 ay süresince cinsel saldırıya uğradığını ve görmüş olduğu işkence esnasında 4 parmağının kesildiğini söyleyen G.A. isminde genç kız, polise suç duyurusunda bulundu.
Harekete geçen takımlar, şüphelileri teknik ve fiziki takibe aldı.
Meydana getirilen çalışmalarda şüphelilerin, çete faaliyetleri içinde Çıkrıkçı Mahallesi’nde 10 dönümlük arazi üstünde bir çiftlik kurduğu, esnafı haraca bağladığı, haracı ödemeyen mağdurlara ve başka hanımefendilere da burada elektroşok aleti kullanıp, işkence yapmış olduğu belirlendi.
Çeteye yönelik daha ilkin değişik tarihlerde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 5 şahıs tutuklandı.
Soruşturma kapsamında polis, tespit edilen öteki şüphelilere yönelik 13 Aralık’ta düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında çetenin lideri Mehmet Salih Turanlı’nın da olduğu 7 kişiyi daha gözaltına aldı.
Şüphelilerden Mehmet Salih Turanlı ile Ahmet Hicri Turanlı, M.F. ve Ç.D. tutuklanırken, M.N.T., E.T. ve S.Y. ise adli kontrolle özgür kaldı. Şüphelilerden Rabia Dilruba Candaş, C.E.G., M.B. ve F.Ç.’nin yakalanması için de emek harcama başlatıldı.
Çiftlik evinde ve belirlenen adreslerde meydana getirilen aramalarda hususi bölmelere saklanmış 14 tabanca, 21 şarjör, 217 mermi, 17.2 gram esrar, 13 gram metamfetamin, 15 bileşik hap, 6 tüfek, 4 tüfek şarjörü, 74 tüfek kartuşu ve fazlaca sayıda cep telefonu ve sim kartlar ele geçirildi.
Operasyonun peşinden işkence gören bazı iş yeri sahiplerinin, iş yerlerini çeteye devretmek zorunda kalmış olduğu tespit edildi.
Bugüne dek işkence gören 4’ü hanım, 14 kişinin korkudan polise ihbarda bulunamadıkları ortaya çıktı.
Şüphelilerin, kaçırdıkları hanımefendilere işkence ve cinsel saldırının yanı sıra zorla uyuşturucu verdikleri de öğrenildi. Çete üyelerinin darp izlerinin görüntüleri ve işkence videolarıyla öteki bayanları da tehlike arzettiği belirlendi.
G.A.’nın ise çetenin lideri Mehmet Salih Turanlı’yı sırtındaki ejderha dövmesinden teşhis etmiş olduğu ifade edildi.
Edremit Narkotik Suçlarla Savaşım Amirliği ekiplerince, firari şüphelilerden Rabia Dilruba Candaş’ın (fotoğrafta), A.Ç.’ye ilişkin evde saklandığını belirledi. Takımlar, dün adrese operasyon düzenledi.
Evde göçmen kaçakçılığı, resmi evrakta sahtecilik olmak suretiyle toplam 16 kabahat kaydı bulunan F.E. operasyon esnasında balkondan atlayıp, kaçmak isterken, 4’üncü kattan zemine düştü.
Ambulansla Edremit Devlet Hastanesi’ne kaldırılan F.E.’nin belinde kırık oluştuğu tespit edildi. F.E. hastanede tedavi altına alındı. Gözaltına alınan Rabia Dilruba Candaş tutuklanarak cezaevine gönderildi.
‘Yardım ve yataklık’ suçlamasıyla gözaltına alınan A.Ç. ise adli kontrolle özgür bırakıldı. Öteki 3 şüphelinin yakalanması için emek harcamalar sürüyor.
Polise şikayetçi olan G.A.’ya Rabia Dilruba Candaş’ın baltayla, firari şüpheli M.B.’nin hortumla işkence yapmış olduğu, çete lideri Mehmet Salih Turanlı’nın ise fiziki sertlik uyguladığı tespit edildi.

Yoruma kapalı.