Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının belirtileri nelerdir? – Sağlık Haberleri

Bel fıtığının belirtileri nelerdir?

Bel fıtığının tedavisi ertelenmemelidir

Bel fıtığı, bel omurgasını oluşturan 5 omur arasında yer alan intervertebral diskin hasar görmesinden kaynaklanan bir sağlık sorunudur. Fıtıklaşmış bir disk, çeşitli nedenlerle kayma veya yırtılma nedeniyle sinir sıkışması nedeniyle ağrı olarak ortaya çıkar. Yanlış halter ve kontrolsüz hareketler disk fıtığına yol açabilir. Bir kişi ideal kilodan daha ağırsa, bel fıtığına hazırlanmak mümkündür. Hareketsiz yaşam ve masa başı çalışma, bel fıtığı için tehlikeli olabilir.

Bel ağrılarının sebepleri;

Bel ağrılarının birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepleri detaylı olarak incelemek gerekirse;

– Yaralanmalar; omurga kırıkları sıklıkla yaralanmalar sonucu oluşur. Yüksekten düşme, trafik kazası, yüksek enerjili kazalar sonucunda bel ağrıları görülebilir.

– Bel fıtığı; ağır kaldırma, uzun süreli hareketsiz çalışma, fazla kilo bel ağrısına zemin hazırlayabilir. Fıtık ilk olarak kendini bacak ve bel ağrısı olarak belli edebilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

– Bel kayması; uzun süre iyileşmeyen kırıklar sonucu ilerleyen yaşlarda bel kayması görülebilir. Bel kayması sıklıkla bacak ağrısı ve bacak çekme belirtileri ile anlaşılmaktadır.

– Enfeksiyonlar; omurgada görülen enfeksiyonların çoğu bel bölgesinde oluşmaktadır. Sigara tüketimi, beslenme bozukluğu, obezite ve çeşitli kanserler enfeksiyona yol açabilir.

– Romatizmal hastalıklar; başta kemik erimesi olmakla beraber ağrı, stres ve metabolik sorunlarda bel ağrısına sebep olabilir.

Bel fıtığı ağrısına çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir

Bel fıtığı sorunu bel ve sırt ağrısına neden olabilir. Günümüzde teknolojideki ilerlemeler sayesinde bel ağrıları ve disk hernisi için ameliyatsız yöntemler mevcuttur. En çok tercih edilen ameliyatsız bel ağrısı tedavileri: Botulinum toksini (botoks), radyofrekans, ozon tedavisi ve bel ağrısı için enjeksiyonlar ameliyatsız yöntemlerdir.

Botulinum toksini: Bilinenlerin aksine botulinum toksini birçok sağlık sorunu için tercih edilen tedavi yöntemidir. İstemsiz kas kasılmalarının tedavisinde etkili ve güvenli bir teknik olduğu için sıklıkla kullanılmaktadır. Bel ağrısında tedavi süreci şu şekildedir: Bireysel ihtiyaçlara göre uygulanacak bölge bir uzman tarafından belirlenir. Belirlenen bölgeye iğne yardımı ile botulinum toksin enjeksiyonu yapılır. İşlem 20 dakika içerisinde tamamlanır. Bireysel ihtiyaçlara göre lokal anestezi tercih edilir.

Radyofrekans: Bu tedavide genel anestezi gerekmez. İşlem sırasında radyofrekans yapılacak bölge uyuşturulduğundan işlem tamamlandıktan sonra hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmeyecektir. Lomber bölge uyuşturulduktan sonra prosedür, prob adı verilen bir cihaz kullanılarak başlar. 15-20 dakika radyo frekans dalgaları gönderin ve tedavi biter. Hastalar tedaviden hemen sonra günlük hayatlarına dönebilirler.

Ozon tedavisi: Ozon, ağrı tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ozon, oksijenden ekstrakte edilen bir gazdır ve birçok hastalığın tedavisi için ikame olarak kullanılabilir. Ozon tedavisi, lomber ve servikal fıtıklarda mekanik stresi en aza indirmek ve iltihabı onarmak için kullanılır. Ozon tedavisinin çok az yan etkisi vardır. Bu, tedavi sırasında anesteziye ve kesilere gerek kalmadan güvenle uygulanabilen kolay bir seçenektir. Bel fıtıklarında ozon tedavisinin başarı oranı yüzde 70-90 arasındadır. Bu işlem sırasında önce bir görüntüleme cihazı kullanılarak diskin içine bir ozan enjekte edilerek diskin fıtıklaşmasına neden olur. İşlem 10 dakika içerisinde tamamlanır ve hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilir.

Enjeksiyon yöntemi: Bel fıtığı tedavisinde nokta atışı olarak nitelendirilen bu enjeksiyon yöntemi, bel fıtıklarının hemen hemen hepsinde tek taraflı bir çıkıntı oluşmasından yola çıkılarak sadece fıtığın yer aldığı sinir kanalına nokta atışı yapılmasının daha etkili olacağı düşünülerek geliştirilmiştir. Böylece sadece istenilen bölge tedavi edilmekte ve yan etkileri çok daha az olmaktadır. Bu tedavi yönteminde amaç kas spazmı sonucu oluşan ağrıların ortadan kaldırılmasıdır. İşleme uygun iğneler ile sertleşen kasların yumuşatılması hedeflenir. Enjeksiyon yöntemi, C kollu skopi denilen röntgen cihazı eşliğinde yapılır. Bu cihaz sayesinde bel omurgası 3 farklı açıdan görüntülenerek iğne, düzgün bir şekilde sinir kanalına yerleştirilir. Bu işlem yaklaşık 10 dakika sürer ve hasta herhangi bir acı hissetmez.

Yoruma kapalı.