Berceste Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Berceste Örnekleri…

Berceste Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Berceste Örnekleri… – Gazete Haberleri

Berceste Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Berceste Örnekleri...

Berceste Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Berceste, özellikle edebiyatta şiirler için kullanılmakta olan bir terim olma özelliğine sahiptir. Berceste, şiirlerde yer alan en güzel dize ve beyit manasına gelmektedir. Herhangi bir şiirin içerisinde yer alan ve en dikkat çekici, en fazla beğenilen dizenin berceste olarak adlandırıldığı ifade edilebilir. Sözlükte berceste, güzel, güçlü, kolay bir şekilde akılda kalıcı olan dize ve beyitler şeklinde yer almaktadır. Sözlükte; seçkin, güzel ve latif manalarına sahiptir.

Berceste Örnekleri

Berceste örneklerinin, edebiyatta şiir türünde sıklıkla rastlanıldığını söylemek mümkündür. En sevilen ve beğenilen dizelerin, berceste olarak adlandırıldığı bilinmektedir.

”Su uyur düşmen uyur hasta-i Hicran uyumaz’’ Şeyh Galip

”Ölmek kaderde var, yaşayıp köhnemek hazin’’ Yahya Kemal Beyatlı

”Bâki kalan bu kubbede bir hoş sedâ imiş.” Bâki

”Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” (Muhibbî =Kanuni)

”Su uyur düşmen uyur hasta-i hicrân uyumaz. ” Şeyh Gâlib

Mısra-i Berceste Nedir?

Mısra-i berceste, divan edebiyatı şairlerinin şiirlerinde yer alan en güzel dizeleri ifade etmekte olan bir terim olarak bilinmektedir. Mısra-i berceste aynı zamanda berceste-i mısra olarak da bilinmektedir. Bir şairin sanat yönünü gösteren en önemli özelliklerden birisi de mısra-i berceste olarak ifade edilebilir. Özellikle divan edebiyatında kullanılan bir terimdir.

Yoruma kapalı.