Bütçe görüşmelerinde gerginlik: Karton dövizler havada uçuştu – Son Dakika Türkiye Haberleri

Aile ve Toplumsal Hizmetler, Sıhhat ve İçişleri Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda gerilmiş anlamış olur yaşandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun muhalefete yönelik, “ABD’nin çocuklarısınız” sözleri Genel Kurul Salonu’nda tansiyonu yükseltti.

Bakan Asil, “‘Cari açık uyuşturucu parasıyla kapanıyor’ iftirasını attırmayız. Bedeli kanla ödense de bu iftirayı devlete attırmayacağız. Siz bizlerden PKK ile uyuşturucu ile mücadelenin öcünü alıyorsunuz. ABD’nin çocuklarısınız” dedi.

Bu sözlerin arkasından ayağa kalkan CHP’li milletvekilleri yanlarında getirmiş olduğu karton pankartları Asil’ya ve AK Parti sıralarına fırlattı. Bunun üstüne AK Parti ve CHP’li milletvekilleri içinde arbede yaşandı. AK Parti’li vekiller Süleyman Asil’nun önünde set oluşturdu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “Tanrı’a şükürler olsun ki bir kere bile emperyalizmin kelepçesine kendimizi kaptırmadık. Bu ithamı aynı ile iade ediyorum” dedi.

Bunun üstüne CHP’li Engin Altay, “1 Mart tezkeresine ‘Evet’ diyen mi, ‘Hayır’ diyen mi Amerikancıdır?” diye karşılık verdi.

BAKAN YANIK’IN KONUŞMASI SIRASINDA DA GERGİNLİK YAŞANDI

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın bütçe hitabı esnasında da gerginlik vardı.

Karşıcılık partileri 6 yaşındaki çocuğa rahatsızlık vakasında Bakanlığın dikkatsizliği olduğu sebebi öne sürülerek Yanık’ı istifaya çağırdı. Karşıcılık vekilleri Yanık konuşurken arkasını döndü.

Bakan Yanık, “Bizi itham edenler kendi teşkilatlarındaki onlarca tacize, istismara sessiz kaldı. Bizi sessiz kalmakla suçlayanlar kendi sicillerini bu bağırışla örtemeyecekler. Siz ilkin kendi içinizdeki sesssiz kaldığınız tacizlere, tecavüzlere bakın. Kandil baronlarının el ele, göz göze oturmuş olduğu 12 yaşındaki kız çocuklarına ses çıkarmayanlar gelip burada bana terbiye dersi vermesin” dedi.

Tartışmaların arkasından İçişleri, Aile ve Sıhhat Bakanlığı bütçeleri Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Yoruma kapalı.