Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2022’de ihracat yüzde 12,9 arttı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! 

İhracatta geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı. 2022 senesinde ihracat 254 milyar doları aştı.

Sayıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da deklare etti. 

Sözlerine, ”Hayata geçirdiğimiz demokrasi ve kalkınma adımlarıyla geleceğin altyapısını kurduk” diyerek süregelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 salgını, küresel tedarik zincirindeki aksamalar ve Rusya-Ukrayna savaşı benzer biçimde konuların Türk ekonomisinin hızını kesmediğini belirtti. 

Erdoğan, ”Dünyanın ciddi sıkıntılarla savaşım etmiş olduğu bir dönemde yatırımları hızlandırmak, üretimde söz sahibi olmak, katma kıymet ve marka oluşturmak benzer biçimde işleri başarmak öyleki kolay değil. Bu tablo Türkiye’nin artık krizlerin altında ezilen değil, krizleri yöneten bir ülke olduğu anlamına gelir” dedi.

”İHRACAT YÜZDE 12,9 ARTTI”

Geçen senenin ilk 3 çeyreğinde yüzde 6,2’lik bir gelişme kaydettiklerini belirten Erdoğan, 2022 ihracat rakamlarını da ”Küresel olumsuzluklara karşın 2022 yılı ihracatımız geçen yıla bakılırsa yüzde 12,9 oranında artışla 254,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Cumhuriyet tarihimizin rekoru olan bu ihracat rakamı ülkemize, milletimize, ekonomimize hayırlı olsun” sözleriyle deklare etti. 

”DİZİ İHRACATINDA TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA”

”Hedefimiz, Türkiye’nin dünyanın en fazlaca ihracat icra eden ilk 10 ülkesi arasındaki yerini almasını sağlamaktır” diyerek sözlerine devam eden Erdoğan’ın konuşmasında şunları ekledi:

”Bundan 20 yıl ilkin yola çıktığımızda 36 milyar dolar olarak devraldığımız ihracatımızı tam 7 kat artırdık. Ulusal paramızla ihracat yaptığımız ülke ve bölge sayısı 197’yi buldu. Mal ve hizmet ihracatında yazdığımız bu başarı hikayesiyle hamdolsun 350 milyar dolara ulaşan büyük bir ihracat ekonomisini hep beraber oluşturduk. Bugün Türkiye, ABD’den sonrasında dizi ihracatında ikinci sıradadır. Sıhhat hizmetleri ihracatında hedefimizi 2023 için 5 milyar dolar olarak belirliyoruz”

İSTANBUL’A YENİ FUAR ALANI

Erdoğan, İstanbul’da Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nın yanında toplam 433 bin metrekareye ulaşacak fuar alanının yapımına başlandığını deklare etti.  

Yoruma kapalı.