Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tankımızla askerimizle hepsinin kökünü kazıyacağız – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Yeni Bağlantı Yolları ve Tünelleri, Yeni Yerleşim Bölgesi Açılış Töreni’ne katıldı.

Burada bir konuşma icra eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle savaşım ve 2 gün ilkin başlatılan Pençe-Kılıç hava harekatına değindi. 

“Birkaç gündür uçağımızla, topumuzla SİHA’mızla teröristlerin peşindeyiz” diyen Erdoğan kara harekatı mesajı verdi. Cumhurbaşkanı, “En kısa sürede tankımızla askerimizle bizimle beraber yürüyen dostlarımızla beraber hepsinin kökünü kazıyacağız. Bunu da bu şekilde bilin” diye konuştu.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Artık bu satten sonrasında bizim için tek bir ölçü vardır, tek bir sınır vardır. Kendi ülkemizin ve yurttaşlarımızın güvenliğidir. Bu nereden başlayacaksa oraya kadar gitmek en meşru hakkımızdır. Kendi güvenlikleri için kilometrelerce öteden gelenler bu hakkımızı anlayışla karşılamalıdır. Irak ve Suriye sınırlarımızın bir kısmında bu güvenlik çizgisini olması ihtiyaç duyulan yere çektik. Halen sınırlarımıza ve yurttaşlarımıza saldırıların devam etmiş olduğu yerlerde bu çizgiyi olması ihtiyaç duyulan bölgelere çekmemize kimse engel olması imkansız. 

“TERÖR HEDEFLERİNİ YERLE YEKSAN ETTİK”

Önceki hafta İstanbul’da yaşanmış olan bombalı saldırıya mertçe karşımıza çıkmaya yüreği yetmeyenlerin alçak bir eylemi olarak görüyorum. 6 masumun hayatına mal olan alçak saldırıya cevabımızı Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerini yerle yeksan ederek verdik. Kendilerini en güvende hissettikleri yerde başına yağan bombaları hazmedemeyen terör örgütü sınırlarımızı hedef almıştır. Karkamış’ta vefat eden yurttaşlarımıza Tanrı’tan rahmet arzuluyorum. Bu kardeşlerimizin tek damla kanı dahi boşuna gitmeyecektir. Teröristlerin her birinin kimliğini yerini, sicilini biliyoruz. Bu teröristleri kimlerin himaye ettiğini cesaretlendirdiğini biliyoruz. Sabrımız kifayetsizliğimizden değildir, sabrımız diplomasiye ve ülke olarak bizlere verilen laflara sonuna kadar riayet etme sözümüzdendir. 

Buradan, Yusufeli’nden açıkça duyuru ediyorum. Biz Suriye sınırlarımızın güvenliğe kavuşturulması için yaptığımız anlaşmaya riayet ederek üzerimize düşeni yerine getirdik. Türkiye’yi harf oyunlarıyla, terör örgütünün adını değiştirerek, teröristlerin yanında kendi askerleriyle görüntü vererek oyalayacaklarını sananlar için yolun sonu gelmiştir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan öteki başlıklar şu şekilde:

Bir enerji sıkıntısı olsa yalnız burası 1.5 yıl enerjiyi temin eder. 34 milyar liralık bir maliyetle Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir eseri ulusal bütçeden karşılayarak Artvin’imize kazandırdık. Bu eserin gururu milletimizin tamamına aittir. Böylesine devasa bir eserin ülkemize kazandırılmasında alın teri döken kurumlarımızı, yüklenici firmalarımızı, tüm çalışanları kutlama ediyorum.

“TOPLAM TÜNEL UZUNLUĞU 750 KİLOMETREYE ULAŞACAK”

Ülkemizin asırlık eksiklerini gidermekle kalmadık, ülkemizi geleceğe hazırladık. 2002 Türkiyesi ile bugünkü Türkiye’nin mukayesesini rakamlarla örneklerle halletmeye itina gösteriyorum. Bu ülkenin ilk 80 senesinde haiz olduğu tünel uzunluğu 50 kilometreydi. Bugün yalnız Yusufeli ilçemizin yeni yerleşim bölgeleri için yaptığımız tünellerin uzunluğu 62 kilometre. Önümüzdeki yıl toplam tünel uzunluğumuz 750 kilometreye ulaşmış olacak.

“TÜRKİYE KÜRESEL SÖZ SAHİBİ HALİNE GELDİ”

Bir tek altyapı ile kalmadık, demokrasi ile hak ve özgürlükleri geliştirmek için savaşım yürüttük. Ikimiz de asla riske girmeden hayatımızı sürdürebilirdik. Ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarını gerçekleştirirken hangi tuzakların kurulduğunu en iyi sizler biliyorsunuz ki. Bundan 11 yıl ilkin 2023 hedefleri ile milletimizin huzuruna çıkarken akıllarınca dalga geçmişlerdi. Türkiye bölgesel liderliği aşıp küresel söz sahibi haline gelmiştir. 

“HER SEFERİNDE BAŞARISIZ OLDULAR”

Dünyanın gündeminde yalnız krizler ve ekonomik, toplumsal problemler vardır. Biz devletimizde yatırımları, üretimi, istihdamı, ihracatı, turizmi ve bunlardaki yükselişi konuşuyoruz. Ziyaret ettiğimiz ülkelerde bizlere ülkemizin bizlere başarıyı iyi mi yakaladığımız soruluyor. Bu başarıyı milletimizle bir olmamıza, diri olmamıza hep beraber Türkiye olmamıza borçlu olduğumuzu biliyoruz. Bir süredir direkt birliğimizi ve beraberliğimizi hedef almalarının sebebi budur.

Bunu vesayetle, darbe ile terörle denediler. Her seferinde başarısız oldular. Bu kez da başaramayacaklar. Tarihiyle toplumuyla barışık, bölgesinde sözü dinlenen, dünyada saygınlık sahibi Türkiye var. Ülkemizi bir adım daha öteye taşıyarak yeni bir devrin kapılarını aralamanın eşiğindeyiz. Bu süreci kazasız belasız geride bıraktığımızda Türkiye Yüzyılı’nın yolunu tümüyle açmış olacağız. 

Togg’u teknoloji ve markalaşma alanında Yusufeli Barajı da altyapı mevzusunda Türkiye Yüzyılı’na girişim sembol projesi olarak değerlendiriyorum. Bu kutlu mücadeleyi verirken büyük Türkiye’yi engelleme çabaları da sürüyor.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.