Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başörtüsü teklifi açıklaması – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifine ilişkin, gerekirse ve gereksinim olursa referanduma da gidebileceklerini belirterek, “Eğer, bunlar parlamentoda bu işi çözmezlerse çözüm yeri neresi? Millet, gideriz millete. Şu sebeple bu ülkede artık başı açık başı örtülü bu şekilde bir mesele olmaması lazım.” dedi.

Erdoğan, Şehit Ömer Halisdemir Salonu’nda düzenlenen Samsun Gençlik Buluşması’nda gençlerin sorularını yanıtladı.

“SAYIN KILIÇDAROĞLU BİZE PAS ATTI”

Bir genç başörtüsüne yönelik Anayasa değişikliği teklifini anımsatarak, teklifi sunan milletvekillerine teşekkür etti.

Annesinin de bu mevzuda sorun yaşadığını dile getiren genç, “Bu mücadelenin aslen bizatihi baş kahramanı olan size, annem özelinde ülkemizdeki tüm annelerimiz, ablalarımız ve kardeşlerimiz adına da teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Gencin, “Değişim teklifinin içinde ne olduğu, bilgileri ne olacak, süreç iyi mi işleyecek ve bu bağlamda altılı masanın bu mevzu hakkında herhangi bir ortak noktada, fikirde bir araya gelebileceğini düşünebiliyor musunuz?” sorusu üstüne Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Aramızda bu işin çilesini çekmiş olan oldukca arkadaşımız var. Dün, Grup Başkanvekilimiz Hasret Hanım, orada başı örtülü, başı açık bir grup arkadaşımızla basın açıklamasını yapmış oldu. Bu basın açıklamasıyla beraber, bir süreci başlattık. Buna gerek var mıydı? Aslına bakarsak buna gerek yoktu. Fakat, burada sağ olsun Sayın Kılıçdaroğlu, bizlere bir yerde bir pas attı. Bizim de bu pası değerlendirmemiz lazım. Arkadaşlarla derhal çalışmaya başladık ve dedik ki ‘Yasal düzenlemeyle bu iş çözülmez. Ne olacak? Yapmamız ihtiyaç duyulan şey, gelin biz bir anayasal düzenleme yapalım ki önüne gelen bu mevzuyu istismar etmesin.’ Şu sebeple, Sayın Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu bir istismardı, geçmişte bunu yaptılar, defaatle yaptılar.

Numan Bey’in eşi de bu çileyi geçmişte oldukca çekti. Aynı şekilde benim kızlarım İmam Hatip’te okumalarına karşın onlar da bu çileyi oldukca çektiler. Bizim aile, okul kapısına gidip kızlarımızı bekledi. Öyleki oldu ki ben kızlarımdan bir tanesini İstanbul’dan alıp Trabzon’a götürmek durumunda kaldım. Son sınıfını Trabzon’daki İmam Hatip’te okudu. Orada da benim İmam Hatip’ten bir dostum müdürdü, ‘Gönder bana, merak etme’ dedi. Düşünebiliyor musunuz, İmam Hatip’te bile başörtüsüyle ilgili mesele var.”

“GEREKİRSE REFERANDUMA DA GÖTÜREBİLİRİZ”

Mevzunun yalnız başörtüsü problemi olmadığı değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, “Başı örtülü yada başı açık, burada kızlarımıza meydana getirilen bu zulüm hakikaten ifade edilemez. Şu sebeple tam manasıyla bir hak ve özgürlük mücadelesi. ‘Eğitim öğretimde bir hak ve özgürlük mücadelesini anayasal güvence altına alalım ve bundan sonrasında bu iş paspas haline getirilmesin’ dedik. Şimdi kendi içlerinde bu işin tartışması başladı. Bakalım nereye kadar bu mevzuda samimiler, bunu göreceğiz.” dedi.

Erdoğan, kendilerinin bu mevzuda samimi olduklarına işaret ederek, şu şekilde konuştu:

“Altılı masanın içinde samimi olanlar, olmayanlar, bunu da göreceğiz. Şu anda yola çıktık, arkadaşlarımız bayanlar olarak bu basın toplantısını yapmış oldu ve sonuna kadar işin takip edeni olacağız.

Gerekirse, gereksinim olursa dedik ki bu işi referanduma da götürebiliriz. Bununla neyi demek istiyoruz? Millete gidelim. Millet, nihai sonucu verecek olan. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ demiyor muyuz? ‘Milletindir’ diyoruz. Eğer bunlar parlamentoda bu işi çözmezlerse çözüm yeri neresi? Millet, gideriz millete. Şu sebeple bu ülkede artık başı açık, başı örtülü bu şekilde bir mesele olmaması lazım. Söze geldiği süre ‘Yüzde 99’u Müslüman’ diyoruz. Tamam, nedir o süre bu kavga, bu sorun ne? Bırakalım, hepimiz kolaylıkla eğitimini, öğretimini yapsın. Herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden. ‘Gitsin temizlikçilik yapsın’ diyebiliyorsun, ‘Çarşıda pazarda şunu bunu yapsın’ diyebiliyorsun, tamam da okumasına niye engel oluyorsun? Okusun. Doğrusu tabip olması yasak, mühendis olması yasak, temizlikçi olması yada tarlada, herhangi bir yerde ziraatçi olması özgür. Bu şekilde bir adaletsizlik olur mu? Bu, insan haklarına bir kere ters.”

Erdoğan, bundan sonraki süreci takip edeceklerini belirterek, “Temennim odur ki parlamentoda beklenen sayıyı da almak suretiyle yola devam ederiz.” dedi.

“KENDİ GÖBEĞİMİZİ KESECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı, ABD’nin Suriye’de teröristleri desteklemeyi sürdürdüğünü belirterek, “4-5 bin TIR Suriye’nin kuzeyine ABD tabanca cephane gönderiyor. Bunu defaatle söylememe karşın umurlarında değil. Öyleyse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diye konuştu.

Yoruma kapalı.