Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan beyin göçü açıklaması – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kurultay ve Kültür Merkezi’nde TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni’ne katıldı.

Erdoğan burada yapmış olduğu konuşmada beyin göçüne değindi. “Genç beyinlerimizin kendilerini geliştirmek için yurtdışına çıkmasına karşı olmadığımızı, bunu desteklediğimizi belirtmek isterim” diyen Erdoğan, Çin’i örnek gösterdi. 

Cumhurbaşkanı, “Bugün Çin’in başarısının en büyük sebeplerden biri olarak, yurtdışına okumaya giden gençlerin, ülkelerine dönerek verdikleri katkı gösterilmektedir” dedi.

Oluşturulan programlar ve geri dönen araştırmacılar yardımıyla bilim ekosisteminin güçlendirilerek beyin göçünü tersine çevirdiklerini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“TÜBİTAK vasıtasıyla bu yönde adımlar atıyoruz. Bir tek gençlerimizin yurt haricinde deneyim sahibi olmasını sağlamakla kalmıyor Türkiye’yi, dünyada bilim insanlarımız için albeni merkezi yapmayı hedefliyoruz.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan öteki başlıklar şu şekilde:

“Ödül alsın almasın bilim insanlarımızın tümü ülkemizin müreffeh yarınları için gecesini gündüzüne katıyor. 

Ülkemiz ulusal teknoloji hamlesi rehberliğinden gerçekleştirdiği çalışmalarla dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine adım adım yaklaşıyor.

1,5 MİLYARDAN FAZLA DESTEK

Biz siyasal bağımsızlığın teknoloji bağımsızlıktan geçtiğine samimiyetle inanıyoruz. Bilim ve teknoloji Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında en mühim vasıta. Son bir yılda 174 üniversiteden 3 bin 734 araştırma porjesine 1,5 milyardan fazla destek verdik. 

Teknoloji geçiştiren insanlarımıza verdiğimiz kıymet ortadadır, bilime yaptığımız yatırımın meyvelerini topluyoruz.

İHA BAŞARILARIMIZ MANŞETTE

Dünya bizim insansız hava araçlarındaki başarılarımızı manşetlerine taşıyor. Togg banttan indiğinde hepberaber gururlandık, orada 1400 gencimiz çalışıyor. 

TEKNOFEST FİLANİSTLERİ ANTARKTİKA’YA GİDECEK

Bu yıl TEKNOFEST’te, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması finalistlerinden seçtiğimiz 3 öğrenciyi Antarktika Bilim Seferi’ne dahil ediyoruz.

Bilim ve teknolojide tekrardan şahlanışa geçiyoruz. Bu coğrafya yine bilimin ve değişen teknolojinin önde gelen merkezlerinden biri olacaktır.”


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yoruma kapalı.