Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ile Brileşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Barrow görüştü – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın’ın ile  Birleşik Krallık Ulusal Güvenlik Danışmanı Tim Barrow’un gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin basın açıklaması yapılmış oldu. 

Görüşmede ikili siyasal ve ekonomik ilişkiler, müdafa sanayii alanındaki ortaklaşa iş, Ukrayna savaşındaki son gelişmeler, Suriye ve terörle savaşım mevzuları ele alındı.

Ukrayna savaşının uzamasının insani krizleri derinleştirdiğine ve küresel düzeyde enerji, besin ve ekonomik kırılganlığın artmasına niçin olduğu ifade edildi. Savaşın sonlandırılması ve görüşme masasına dönülmesi için Türkiye’nin diplomatik girişimlerine desteğin büyük ehemmiyet arz etmiş olduğu vurgulandı.

SAVUNMA SANAYİİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLECEK

Tahıl Anlaşmasının uzatılmasından duyulan kıvanç dile getirilirken tahıl sevkiyatının daha etkin bir halde sürdürülmesi gerektiği açıklandı.

İstanbul’da gerçekeleşen terör saldırısı sonrasında Suriye’ye meydana getirilen operasyonların Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri PKK/PYD/YPG’ye yönelik olduğu dile getirildi. Bu kapsamda Türkiye’nin BM Sözleşmesi’nin 51. Maddesi uyarınca meşru savunma hakkına haiz bulunduğunun altı çizildi.

TFX projesi dâhil müdafa sanayii alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve somut projelerin hayata geçirilmesi mevzusunda mutabık kalındı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.