“Deprem ardından gökyüzü kızıla boyandı” iddiası ardından gündeme geldi: Gökyüzü neden kırmızı (kızıl) olur?

Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde saat 04.08’de 5,9 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. Zelzele ardından toplumsal medyada birçok paylaşım yapılmış oldu. En oldukca konuşulan ve paylaşılan konulardan biri de kızıl gökyüzü oldu.
Gökyüzünün kızıllaşan görüntüsünü yakalayan vatandaşlar, toplumsal medya hesaplarından paylaşım yaparak şaşkınlıklarını ve tedirginliklerini dile getirdi. Bazı vatandaşlar, gökyüzünde oluşan kızıl görüntüyü depreme bağladı. Peki, gökyüzü neden kırmızı (kızıl) olur? işte gökyüzünün değişik renklere boyanmasının bilimsel yanıtı…

Açık ve güzel bir havada gökyüzünü mavi, bulutları beyaz, Güneş’i ise sarıya yakın bir renkte görürüz. Sadece gün doğumu ve gün batımı esnasında, gökyüzünde pembeden turuncuya değişik tonlarda renklere tanık oluruz.
Güneş’ten gelen ışığın rengi beyazdır. Isaac Newton, güneş ışığını prizmanın içinden geçirdiğinde değişik renklere ayrıldığını gözlemlemişti. Beyaz ışığı oluşturan değişik renkler prizmanın içinden geçerken değişik açılarla kırılıyordu.
Dalga boyu daha kısa olan mavi-mor ışınlar prizmadan geçerken daha büyük açılarla kırılırken, dalga boyu daha uzun olan kırmızı-turuncu ışınlar daha ufak açılarla kırılır. Sonuçta kırmızıdan mora doğru sıralanmış değişik renkler ortaya çıkar.
Mavi ışığın dalga boyu daha kısa olduğundan havadaki katı parçacıklar ve moleküller tarafınca tıpkı prizmada olduğu benzer biçimde daha oldukca saçılır. Bu yüzden gündüzün büyük bir kısmında, Güneş’in yüksekte olduğu zamanlarda, gökyüzünü mavi renkte görürüz. Güneş’in ufka yakın olduğu gün doğumu ya da gün batımı esnasında ise güneş ışınları atmosferde daha uzun yol kateder. Dolayısıyla mavi ışık Güneş’in yüksekte olduğu zamanlara nazaran daha oldukca saçılır. Bu durumda daha azca saçılan kırmızı-turuncu ışınlar gözümüze daha oldukca ulaşır. Bu yüzden gün doğumu ve gün batımı esnasında gökyüzünü kırmızı-turuncu renklerde görürüz.

Yoruma kapalı.