DHKP/C’li Gülten Matur hakkında iddianame kabul edildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

MİT Başkanlığınca yürütülen haber alma emek harcamaları sonucunda yurt dışına çıkma arayışındayken yakalanarak tutuklanan DHKP/C’li terörist Gülten Matur hakkında “silahlı terör örgütü oluşturmak yada yönetmek” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, DHKP/C terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Eylül 2017’den itibaren hakkında soruşturma sonucu bulunan ve İçişleri Bakanlığının terörden arananlar sıralamasında gri kategoride yer edinen Kerim Kaya’nın 15 Eylül 2021’de yakalandığı anlatıldı.

Etkin pişmanlık ve şahit koruma prosedürü kapsamında ifadesi alınan Kaya’nın, örgüte katılım sürecini ve teşkilat içindeki faaliyetlerini anlatarak, DHKP/C terör örgütünün yapısı, işleyişi, legal görünümlü yasadışı amaca hizmet eden organları hakkında kapsamlı beyanda bulunmuş olduğu bildirilen iddianamede, Kaya’nın örgütsel etkinlik yürüten 245 kişiyi teşhis etmiş olduğu vurgulandı.

İddianamede, Kaya’nın beyanları üstüne başlatılan soruşturmanın devamında 126 şüpheliye yönelik operasyonel emek verme yapıldığı, bazı şüphelilerin tutuklandıktan sonrasında, bazı şüphelilerin ise gözaltı sürecinde iken etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak ifade verdikleri bilgisi yer aldı.

Aysun Kaşdaş, Hicri Selviler, Sibel Kırlangıç Çınar, Sulh Gürses ve Ozan Kolukısa’nın etkin pişmanlık hükümleri kapsamında alınan ifadelerindeki tutuklu sanık Maturz ile ilgili bölümlerin yer almış olduğu iddianamede, Matur’un savunmasına da yer verildi.

Çıkarıldığı hakimlikçe 29 Kasım 2022’de tutuklanan Matur, savunmasında, evlere temizliğe giderek geçimini sağladığını, arta kalan zamanında kitap yazdığını, daha ilkin de DHKP/C terör örgütüyle ilgili soruşturma kapsamında yargılandığını söyledi.

Örgüte eleman kazandırmak için emek harcamalar yapmadığını, hastalığı sebebiyle cezaevinden çıkan Güler Zere’nin evine örf ve tane gereği ziyarete gittiğini, maddi yardımda bulunmadığını öne devam eden Matur, “Örgütsel tavrın ne işe yaradığını bilmiyorum. Ben kesinlikle örgütsel tavır içinde hareket etmedim. Her ne kadar hakkımda DHKP/C silahlı terör örgütü üyeliği yada milisliğinden soruşturma ve yargılamalar olsa da ben teşkilat üyesi değilim.” ifadelerini kullandı.

İddianamede, Matur’un, yakalandığında, DHKP/C terör örgütünün üyelerine verilen talimatlardan çarpıcı söz atma, üst araması, parmak izi ve fotoğraf alma işlemlerinde direnme, ikram edilen yiyecekleri kabul etmeme, açlık grevine girme benzer biçimde talimatları bizatihi yerine getirerek, örgütsel tavır içinde olduğu kaydedildi.

Dosya kapsamına gore Matur’un, teşkilat üyeleri içinde disiplini tesis etme, teşkilatlandırma, örgütün etkinlik planını yapma, stratejisini belirleme, öteki teşkilat üyelerine vazife ve yönerge verme, aralarındaki koordinasyonu sağlama, faaliyetlerini denetleme ve buna benzer misyonu üstüne alan şahıs olduğu aktarıldı.

İddianamede, Matur’un 1993’ten bu yana örgütün belirli kısımlarında vazife üstlendiği, şahit beyanlarından da anlaşılacağı suretiyle örgütün belirli bölgelerinde 2011’den itibaren yönetici pozisyonuna geldiği, DHKP/C silahlı terör örgütünün tutuklu ve hükümlü mensuplarına yada bunların ailelerine yardım eden TAYAD’ın bulunmuş olduğu Nurtepe’de görevli düzeyinde olduğu açıklandı.

Matur’un, Muğla’da bir gemide çalıştığını öğrendiği Ozan Kolukısa’ya, firari teşkilat mensuplarının yurt dışına kaçırılması ve örgütün Türkiye’de yapacağı eylemlere ilişkin yurt dışından silahların Türkiye’ye sokulmasını sağlayıp sağlamayacağı hususunda teklifte bulunmuş olduğu anlatıldı.

İddianamede, sanık ile alakalı beyanlar ve kolluk kuvvetlerinin bulgularına gore Matur’un, örgütün Türkiye Merkez Komitesi üyesi olduğuna ilişkin değerlendirmede bulunulduğu açıklandı.

Matur hakkında “silahlı terör örgütü oluşturmak yada yönetmek” suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, yargılama sürecini kapsayan vakalara ilişkin 2018’de oluşturulan dava dosyasıyla birleştirilmesi istemiyle İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkeme heyeti iddianameyi kabul etti. Sanığın yargılanmasına gelecek günlerde başlanacak.

Yoruma kapalı.