Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD ve Rusya verilen sözleri tutmadı – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi sürecine ilişkin “İsrail, Filistin mevzusundaki tutumumuzun değişmeyeceğini biliyor” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve Internasyonal Siyasal Emek harcamalar Enstitüsünün (ISPI) ev sahipliğinde, Roma’da bu yıl 8’incisi düzenlenen MED Akdeniz Diyalog Forumuna katıldı.

Forum kapsamında “Hususi Diyalog” oturumuna iştirak eden Çavuşoğlu, bölgesel ve internasyonal gelişmelere dair soruları yanıtladı.

Bölge ülkeleriyle ilişkilere değinen Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu aşamada mühim rol oynadığını, bölgede yaşanmış olan krizlerin fırsatları da bununla beraber getirdiğini söylemiş oldu.

İsrail’de yeni bir hükümetin kurulmasından yararlanarak ilişkileri normalleştirdiklerini belirten Çavuşoğlu, bu normalleşmenin, Filistin davasına ihanet olarak algılanmasının yada Filistin davası pahasına olarak düşünülmesinin yanlış olacağını söylemiş oldu.

Çavuşoğlu, “İsrail, Filistin mevzusundaki tutumumuzun değişmeyeceğini biliyor.” ifadesini kullanırken, bu normalleşmenin, her iki tarafa ve bölgeye katkı sunduğunu belirtti.

“PES ETMEYECEĞİZ”

Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Çavuşoğlu, “İlkbahardan ilkin görüşme masası mevzusunda daha net bir tabloya haiz olacağımızı düşünüyorum. Pes etmeyeceğiz, çabalarımızı sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelesinin sürdüğüne de işaret ederek, “Suriye’nin kuzeyini terörden temizleme mevzusunda ABD ve Rusya’nın verilen sözleri tutmadı.Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ’ı temizlediğimiz benzer biçimde bu örgütleri de temizlemek için operasyonumuza devam etmemiz gerekiyor” diye konuştu.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.