Diyarbakır’da 1 Mayıs kutlamasında Mızraklı’nın mesajı okundu


DİYARBAKIR – Diyarbakır’da emekçiler 1 Mayıs kutlaması için İstasyon Meydanı’nda toplandı. Meydandaki kutlamalar Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Genel-İş, Diyarbakır Hekim Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon kurulu üyelerinden oluşan düzen komitesi tarafınca “Bu bu şekilde gitmez, beraber değiştireceğiz” şiarıyla düzenlendi.

Kutlamaya, T, Emek Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Ezilen Toplumcu Partisi, CHP, Halkaların Demokratik, Kürdistan Genel-İş, HDP Parti Partisi, Remziye Tosun ve Dersim Dağ katıldı.

Gazeteciler, “Zamlar, sıkıdüzen, kovulma karşı çıkanlar yan yana” pankartıyla alana girdi.

“Yaşasın biz”, “Emeğin sömürüsüne, “hayır kazanacaksınız” sloganlarını atacaksınız. Alanda, “Savaşlara ve anti demokratik uygulamalarla karşı karşıya kalırız”, “Emek bizim sözümüz”, “Bu iktidarla geçinemiyoruz, asgari değil insanca değil”, “İşçi değil çocuk olmak isterim” pankartları yer aldı.

‘BU AKIL DIŞI DÜZENİ BİZ DEĞİŞTİRECEĞİZ’

Diyarbakır’daki 1 Mayıs kutlamasında etkinliği Genel-iş 1 Nolu Şube Başkanı Kamuran Taş, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket” şiiri ile sözlerine başladı.

Kamuran Taş

Taş, söylediğine nazaran: “Ülkenin tüm insanların haiz olduklarından dolayı bir şeyden yoksun olan tüm insanların haiz olduklarından, yaşayabileceğinden yoksun olduklarından, yaşanabilir bir umudumuz. Ülkeyi istiyoruz. Emeğin ucuz iş gücü olarak kullanılmadığı, en yüce kıymet olarak bir gereksinim istiyoruz.

Bizim k hkler ve güvenlik soruşturmalarıyla öldürülenlerin kendileriyle, gazetecilerle, cemiyet ile belediye başkanları, siyasetçilerle dolu, yaşamdan alınmış bir arazide kullanılmaz. Hepimiz; Türkiye’de her türlü cezalandırmanın oğlunun bulmuş olduğu, yasaya uyduğu bir istiyoruz. Yasaların ve anayasal hakların geçerli olduğu bir talep istiyoruz. Demokrasinin olduğu, örgütlenme ve işbırakımı hakkın olması gerektiği bir memleket istiyoruz. Eğitimin, dağın metalaştırılmaması, olması ihtiyaç duyulan bir halde düşünülmesi ihtiyaç duyulan bir şey.”

‘BİZİM DEĞİL PATRONLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ’

Gönül Kaide Şimşek

KESK MYK Üyesi Gönül Şimşek, tamamlanmamış kuralların emekçilerin omuzlarına bildirilmediği bir düzeni inşa edilmek işen tamamlanmaktan kıvanç duyduğunu söylemiş oldu.

Şimşek, şu şekilde konuştu: “Güvence ekibiyle emek harcama hakkımız yok ediliyor. Yok sayılıyor, cezaevlerinde işkence yapılıyor. Savaşlar ve işlerle ekmeğimiz küçülüyor. savaşmak, ekonomik dünyadaki emekçilere karşı savaşmak, hedeflenilen şeyler hakkında söylenmediği, tatsız ve fena tatların yaşanmadığı bir ülkede hedeflenilecek.

SELÇUK MIZRAKLI’NIN MESAJI OKUNDU

Bunun yerine kayyım atanan tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın mesajı okundu.

Mızraklı’nın mesajı şu şekilde: “Paracı modernitenin bizleri sarmalayıp boğmaya bir yerlerdelerimizi, insani temel ölçülerimizden önde gelen emekle, kıymet koruyup savaşım etmekteyiz. İnsana ve onun dışarısında ilerlemek emeğe pervasızca devam etmektedir. Böylesi bir dünyada demokratik modernite de ısrar eden, tarafını belli eden, cesaretle ve azimle emeğin mücadelesini sürdüren herkesi saygıyla yaşıyorum.
Emekimizi şekillendiren emekçilerin dünyalarıyla, 1 ve eşit olan olan inancımla bu sıkıntılı de hepimize başarı göstermiş olacaklar.”

‘BU SÖMÜRÜ DÜZENİ KADER DEĞİL’

TTB Konsey Üyesi’nde Halis’in genel değerlendirmesi her gün gözden gözden daha da kararsızdır ve emekçilerin yaşayamaz durumu ifade eder, “Zenginleri daha çok gözden geçirilemez, yoksulları daha çok yoksullaştıran bu tamamlanmamış ekleneceklerin planını gözden geçirin. Bu ekonomik iktidarı gözden geçiriyoruz. bir avuç doluye peşkeş bu bozuk paralı yoksullaşan emekçiler, geniş halk kesimleri, işçileri şeklinde biz hekimler, biz sağlıkla geçinemiyoruz. Beyaz Miting’de, hep beraber “Emek b izim, sözümüz, sağlığımız için bir kez daha haykıracağız. Hastaneleri işletme, hastalarını alan kişi, sıhhat durumunu denetim eden sıhhat durumu için hastayı bir kez daha büyüteceğiz. Toplumda sıhhat sağlıksızlıkta tüm iyileştirmeleri karşılıyoruz. Savaşlara, adaletsizliğe, baskılara, zulme, bu gezegeni daha çok kâar yaşam amacına haiz olan insanlara, hayatlarımızı tüketenlere, umutlarımızı hapsedenlere karşı savaşım ediyoruz. Bizlere dayatılan bu adam bedeninin alınyazısı modeli. Hepimiz, bu tüm. ve güzelliklerizleriz. Beraber değiştirecek gücümüz, bitmeyen paketimiz var” dedi.

Dersim Dağ

1 Mayıs kutlamakılısında HDP Diyarbakır Milletve meydanıdır Dersim Dağ, bu meydan meydanıdır” kullanımları. Dağ, konuşmasının devamında söylediğini söylemiş oldu: “İktidarın ceberrüt sonuçsuz kaldı. Emekçilerin mücadelesi ile tekrardan canlandırılacak. 2022 yılı emekçilerin yıldırım. Alanlara avantajlarını yükselttiler. Emekçilerin anketi AKP-MHP iktidarının sonunu gelecek. İktidar, iktidarını ayakta tutabilmek için emekçiye, halklara saldırıyor. AKP-MHP’nin iktidarı savaşın devamı ile ilgili.”

Konuşmaların peşinden 1 Mayıs mitingi konserleri devam etti. (DUVAR)

Yoruma kapalı.