Dünya Braille Günü her yıl 4 Ocak’ta kutlanıyor: Braille Alfabesi nedir?

Braille alfabesi görme engellilerin okuyup yazabilmesi için geliştirilmiş ve halk içinde “kabartma yazı” olarak tabir edilen bir yazı sistemi.

Sivri uçlu metal bir kalem ve tablet yardımı ile yazılan bu alfabe, bir dikdörtgen üstünde yer edinen iki kolon ya da sütunda bulunan ve alt tarafları kabartılmış 6 noktadan oluşuyor. Böylece değişik noktalar işaretlenerek 64 değişik kombinasyona ulaşılıyor. Bu da alfabeyle harfleri, sayıları ve notaları okumayı mümkün hale getiriyor.

(*4*)BRAİLLE ALFABESİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Braille alfabesi Paris’te 1809 senesinde dünyaya gelen Louis Braille tarafınca geliştirildi. Ufak bir çocukken oyun oynadığı sırada gözlerinden ağır yaralanan ve yaşamını görme engelli olarak sürdürmek zorunda kalan Loous Braille, askerlerin gece de haberleşmeleri için bir yazı sistemi geliştiren Charles Barbier ile tanıştı. Louis Braille, Charles Barbier tarafınca geliştirilen sistem üstünde çalıştı ve kendi tecrübelerine dayanarak bu sistemin eksiklerini giderdi.

Louis Braille, 16 yaşındaki iken 1825 senesinde bu 6 nokta sistemini, daha kolay kullanılan ve kolaylıkla okunup yazılabilen bir alfabe haline getirdi. Louis Braille, alfabeyi tamamladıktan 25 yıl sonrasında 1850 senesinde, “Braille Körler Alfabesi” Fransa’daki tüm görme engelli okullarında resmi olarak kullanılan ve öğretilen bir yazı sistemi haline geldi.

Fransa’da yaygınlaşan bu alfabe sonrasında tüm dünyada kullanılmaya başlandı. Kendine özgü bazı karakterleri olan Braille alfabesi bazı Asya dilleri hariç tüm dünyada görme engellilere okuma-yazma imkanı sağlamak amacıyla yaygın bir halde kullanılıyor.

Yoruma kapalı.