Engelliler Haftası dolayısıyla Altınokta Körler Derneği’nin Basın Açıklaması


Altınokta Körler Derneği Osmaniye Şubesi Başkanı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Nejdet Yılmazer, haftası süresince bir kesişme işlemi yapmış oldu.

Başkan Nejdet Yılmazer şunları söylemiş oldu:

“Altınokta Körler Derneği, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası”, “pozitif yönde problem olarak, on-16 Mayıs’taki çözümün beş sorunumuzu ve çözümümüzü projemizi ve siyasetin dikkatine sunmak istiyoruz.

Aslına bakarsak 2013 yılı için bu lüzumlu 2828 yasaya gore kullanım açısından maliyetinde, 2022 senesinde yasaya gore kullanımdalık aylığında, engellinin içinde fert başına kazanç eldei kriter olarak dünya genelinde. Bu durum, engelli geliri sahibi olmayan gelire haiz şeklinde bir algılanıyor ve günümüzde fazlaca daha iyi hale geliyor hale getiriyor. Yanı sıra pek fazlaca ihtiyacı olmayan bu hakların elde edilememesi oluşturuyor.

Anımsan’ın 2016 yılındaki Meclisin gündemine geldiği ve o süre ki Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı bu kriterin için bir yasası sun olmuştu. Sadece Maliye Bakanlığının sınavından anılan kriter bir tek eski eşler için kaldırılmış; engellilerin hakkı reddedilmişti.

Uzunnluktan beri engelliler bu Meclisin planlanması için talepte bulunuyorlar.

TBMM, bu yasama bütçesinde aylığı ve evde masrafın ödenmesi için aile içinde fert başına düşen gelir geliri yolundan yararlanmanın gelirinin temelden yararlanan kendi yasanı ve günlük harcamaları gore gore tekrardan düzenlenir.

Danıştay’da oluşturulan olanlarla ilgili Sıhhat Kurulu Yönetmeliği iptal davasıyla ilgili hemen hemen tamamlanmamıştır. Bu davanın bir evvel sonuçlandırılarak tekrardan yapılandırılması için bir planlamanın yapılmasının çıkarılması gerekir.

Hedef şeklinde engelli vasıta alımı ile ilgili oran Cumhurbaşkanı kararıyla 450.000 TL’ye çıkartılmıştır. Enflasyon minik kalan bu oranın tekrardan değerlendirilerek yükseltilmesi gerekir.

Planlanan şeklinde 2012 yılı tamamlanmak suretiyle hazırlanmış olan eğitim planından önceki yıllara gore bir tamamlanmış olacak; EKPSS’ninın olmadığı 2002 ile 2012 10 yıl içinde 20.829 engelli personel istihdamı 2012’den 6 yıl içinde 31.197 engelli kamu personel istihdamı. 2016 senesinde meydana getirilen EKPSS neticeleri gore 2016, 2017, 2018 toplam 8.530 şahıs şahıs olarak personel olarak alındı. 2019 ve 2020 yılı içinde, onun hangi bir atama söz mevzusu olmadı. 2021 senesinde ise 1961 şahıs istihdam edildi. Bu sayı engelliler, son aşama yetersiz olup; hayal oluşturmayı elde etmiştir.

Aile, Toplumsal Bakanı Derya Yanık, 10 Kasım 2021 meydana getirilen plandaki Aralık ayı içinde belirli bir sayıdaki engelli ataması eğitimlerini özetleyen televizyonlardan yapılmıştır. 2022 senesinde Sayın Bakanının ne kadar ataması tüm engelliler topluluğu heyecanla beklemektedir. 10-16 Engelliler Haftasında Sayın Bakanın özürlü bu açıklamayı bekliyoruz.

Taşeron işçi olarak çalışan ve 696 sayılı KHK’nın. 127. öğretim yılı ile devamlı işçilere alınan engellilerin erken yaşta erken yaştan önceki yıl önceki pek fazlaca engellinin emekliliğe zorlandığı biliniyor. Oysa engelliler için erken emeklilik, otomatikman bir hak erken yaşta olacaktır. Bu gerçeği kabul eden Sarıeroğlu bir genelge yayından indirilen erkene sevkedilen emek verme çalışmasından okul planını istememesi; 696 Sayılı KHK’da yakın bir anlaşmayla kökten çözüleceğine dair antak kalma. Sadece Bakanlıktan için. Yeni yasama döneminde 696 sayılı KHK’da engellilere de erken yardım ödeneğine yardım edilmesi, desteğe yönelik bir müdahalede bulunulması. 2022’den bu sarkıtılanlardan vazgeçemeyecek durumdayız.”

Yoruma kapalı.