EYT düzenlemesi bu hafta Meclis’e geliyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Meclis, Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’e mühim mevzuları ele alacağı yoğun gündemle başlamış olacak.

Meclis, yeni yılda da toplumun gerekseme ve beklentilerini karşılayacak yasama çalışmalarını sürdürecek. TBMM Genel Kurulu, 2023’ün ilk toplantısını 3 Ocak Salı günü gerçekleştirecek.

Meclis’in yeni yıldaki ilk işi, çocuk istismarının önlenmesi için alınması ihtiyaç duyulan tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması olacak. Komisyonun oluşturulması için görüşmeler, Genel Kurulda salı günü yapılacak.

Ek olarak Meclis Genel Kurulu, Antalya Dış ilişkiler Forumu Vakfı’nın kurulmasını içeren kanun teklifinin yasalaştırılması için mesaisini sürdürecek.

Uludağ’ın korunması, geliştirilmesi, tanıtılması ve değişik kurumlara ilişkin planlama yetkilerinin Uludağ Alan Başkanlığında toplanmasını öngören kanun teklifi de Genel Kurulda görüşülecek.

Genel Kurulda, Türkiye ile çeşitli ülkeler içinde imzalanan internasyonal anlaşmaların onaylanmasına ilişkin kanun teklifleri de görüşme edilecek.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile kamudaki sözleşmeli personele kadroyu içeren kanun teklifleri, Meclis’in gündemine gelecek.

Başörtüsüne ve ailenin korunmasına yönelik Anayasa değişikliği teklifinin, TBMM Anayasa Komisyonundaki görüşmeleri gerçekleştirilecek, ondan sonra Genel Kurul süreci başlamış olacak.

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı bünyesinde sözleşmeli çalıştırılan personele, iş sonu tazminatı ödenebilmesine olanak tanıyan kanun teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonunda ele alınacak.

Ekonomiye yönelik mühim düzenlemeler içeren kanun teklifleri, Meclis Başkanlığına sunulacak. 7. Yargı Paketi’ni içeren kanun teklifi de yeni yılda Meclis’e sunulacak düzenlemeler içinde içeriyor.

TBMM’de siyasal partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da bir haftalık aranın arkasından tekrardan başlamış olacak. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ocak Çarşamba günü yeni senenin ilk AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda, partililere hitap edecek.

Yoruma kapalı.