Farah Zeynep Abdullah hakkında 2 yıl hapis istemi – Son Dakika Magazin Haberleri

Beşiri ilçesinde tabancayla intihara teşebbüs eden ve 34 gün sonrasında 18 Ağustos 2020’de hastanede yaşamını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta Siirt’te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunmuş olduğu iddiasını yazdı. Orhan hakkında Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli cinsel hücum’ suçundan 12 yıldan azca olmamak suretiyle hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, toplumsal medyadan yaşananlara tepki yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de toplumsal medya hesabından bir paylaşım yapmış oldu.

MOLA’YA CEZA VERİLMİŞTİ

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Soruşturmanın peşinden Mola hakkında ‘sesli, yazılı yada görüntülü bir iletiyle hakaret’ suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında müdafa icra eden Ezgi Mola, Musa Orhan’ı tanımadığını, toplumsal medya hesapları ve web haber sitelerinde okumuş olduğu yorumlardan sonrasında tweet attığını söyleyerek, “Hanıma şiddete yönelik olarak bu ifadeleri kullandım. Tüm basın kanallarında çıkan haberlerde rahmetli İpek Er’in iddiasını doğrulayan adli tıp raporunu görünce, öteki toplumsal medya kullanıcıları benzer biçimde ben de doğal ki bu durumun üzüntüsünü yaşadım ve üzüntümü toplumsal medya hesabımda paylaştım. Benden ilkin 160 bin küsur bu mevzuyla ilgili tweet atıldı ve mevzu Türkiye gündemine girdi. Hanıma yönelik şiddete karşı daha ilkin de paylaşımlarım oldu, bundan sonrasında da olmaya devam edecek. Bundan dolayı hanıma şiddetin vatanımızda kanayan bir yara bulunduğunu düşünüyorum. Ana akım medyanın mevzu üstüne haberlerini okuduğumda fazlaca öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse mevzu olan tweeti attım. Burada yorumumu şahsa değil; duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme, 24 Mayıs 2022’de açıklamış olduğu kararla, Ezgi Mola’ya ‘hakaret’ suçunu işlediği kanaatiyle 87 gün adli para cezası karşılığı 6 bin 960 lira para cezası verdi.

(*2*)
Musa Orhan’ın İpek Er’e cinsel saldırıda bulunmuş olduğu öne sürülmüştü

MOLA’YA DESTEK TWEETİ ATMIŞTI

Yargılamanın tamamlanmasının peşinden Ezgi Mola’ya destek olmak için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş da 30 Ağustos’ta Uşak Banaz Cumhuriyet Başsavcılığı’na müvekkiline hareket etmiş olduğu nedeni öne sürülerek kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Kabahat duyurusunda Farah Zeynep Abdullah’ın gerek beyazperde sektöründe gerekse toplumsal medyada tanınırlığı yüksek bir şahıs olduğu vurgulanıp, “Bu saygınlık ile cemiyet içerişinde insanları yönlendirebilme kabiliyeti bulunmaktadır. Tüm dünyada bir virüs edasıyla yayılan linç kültürü de cemiyet içinde hukuki bir vasfı olmayıp yönlendirme kabiliyeti yüksek kişilerden beslenmektedir. Farah Zeynep Abdullah’ın hakaret içerikli toplumsal medya paylaşımının yayınlanmasının peşinden ciddi bir kitle tarafınca hakaret ve tehdit içerikli mesajlar iletilmiş, müvekkil ve ailesi dirimsel bir çekince ile karşı karşıya kalmıştır. İnsan haklarına olan saygısını onlarca kere dile getiren sanığın en temel haklardan önde gelen masumiyet karinesini hiçe sayması, kamuoyuna yansıttığı çizginin bir aktivizm çizgisi değil, popülizm çizgisi bulunduğunu göstermektedir” denildi. Dosya, uzlaştırma bürosuna gönderildi. Sadece taraflar uzlaşamadı.


Ezgi Mola, Musa Orhan’a hakaret nedeni öne sürülerek yargılandı

“HER VİCDANLI İNSANIN GÖSTERDİĞİ TEPKİDEN DAHA FARKLI DEĞİLDİR”

Farah Zeynep Abdullah ise savcılık ifadesinde Musa Orhan’ın kabahat duyurusunun fena niyetli ve maddi çıkar amaçlı bulunduğunu belirtip, “Paylaşım benim tarafımdan yapılmıştır. Sadece iddia edilmiş olduğu benzer biçimde bu paylaşımın bir karalama kampanyası yada linç girişimiyle hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Siirt’te zanlı Musa Orhan tarafınca cinsel saldırıya uğradığını öne sürerek hayatına son veren İpek Er’in iddialarının adli tıp kurumunca hazırlanan raporla doğrulandığı görülmüş ve cinsel hücum neticesinde intihar eden genç kıza ilişkin haberler tüm ülkede infial yaratmış ve beni de derinden sarsmıştır. İpek Er’e karşı meydana getirilen bu cinsel hücum neticesinde intihar etmesi, Musa Orhan’a ilişik spermin ölen İpek Er’in üstünden çıkması ve Er’in intihar notunda yazılanlar bir tek bende değil, cemiyet genelinde infial yaratmış ve büyük tepki uyandırmıştır. Oluşan bu tepki sonucunda da toplumsal medyada binlerce şahıs tarafınca binlerce paylaşım yapıldığı görülmektedir. Tarafımca meydana getirilen paylaşım her vicdanlı insanoğlunun gösterdiği tepkiden daha değişik değildir” dedi.

2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİYLE DAVA

Soruşturmanın peşinden Farah Zeynep Abdullah hakkında Musa Orhan’a ‘sesli, yazılı yada görüntülü bir iletiyle hakaret’ etmiş olduğu nedeni öne sürülerek 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle, Banaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yoruma kapalı.