Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi’ne akın ettiler

Halk içinde ‘Kırmızı Mektep’ olarak malum Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi, bugün 1 günlüğüne yeni yıl kermesiyle ziyaretçilere açıldı. Ziyarete gelenler, kapıda uzun kuyruklar oluşturdu, sokaklar dolup taştı.

1454 senesinde Fatih Fener’de kurulmuş, tarihin en eski ve görkemli okulları içinde yer edinen Fener Rum Ortaokulu ve Lisesi, 1 günlüğüne ziyaretçilere açıldı.
Geçen yıl da düzenlenen yeni yıl kermesi için oluşturulan okula, kimi fotoğraf çekmek, kimi bir şeyler satın almak, kimi de mimariyi görmek için geldi.
Kermes için gelenler hem vasıta hem de yaya trafiği oluşturdu.
Kuyruk, okulun bulunmuş olduğu Sancaktar Yokuşu’nun sonuna kadar uzandı.
Okul bahçesinde ve sokakta sıra bekleyenler içinde da ara sıra gerginlik yaşandı.
Okulun içinde de yoğunluk oldukça fazlaydı. Kermes için ayrılan 3 odada, yeni yıl süsleri, takılar yer aldı.
Okulun çevresindeki yoğunluk havadan da görüntülendi.
Kermes için Gaziantep’te gelen Burak Tazeoğlu, “Gaziantep’ten geliyorum. Bunun bulunduğunu bildiğim için katıldım. Sabah 7’de evden çıktım, 7’den beri yoldayım, bir 3 saattir de buradayım kalabalıkta. Hala giremedik, bu gidişle de zor gireceğiz. Oldukça kalabalık otomobil ve insan ilerleyemiyor. Buraya 3’üncü gelişim fakat içeriye girememiştim” dedi.
Hasret Şensoy da “2 saat 5 dakikadır bekliyoruz. İlk kere gezeceğiz, ziyarete kapalı bir her olduğundan yılda bir kere bunun için açılıyor. Heyecanlıyız. Ben mimari dokuyu merak ediyorum. Dışarıdan oldukça görkemli ve daima önünden geçerken etkilendiğim bir yer. İçerisi iyi mi mimarisi iyi mi onu merak ediyorum” diye konuştu.
Hakan Tunç da “1 buçuk saattir bekliyoruz. Aşağı ana yoldan başladı sıra. Hep kapısına kadar gelip fotoğraflarını çektik. Onun haricinde içeriye girememiştik. İlginç şeyler görürsek alacağız yoksa fotoğraf çekeceğiz” ifadelerini kullandı.
Kermesteki satıcılardan Madlen Kapu da “Hepsi el emeği el örgüsü işlerim var. Ziyaretçilere sunmaya geldik. İlgi güzel kalabalık bayağı. Girmekte de zorlanıyorlarmış” dedi.

Yoruma kapalı.