Göztepe-Altay maçında taraftar bu fişeklerle yaralandı

İzmir’de Göztepe-Altay maçında yaşanmış olan olayların peşinden ilk tutuklama geldi. Altay kalecisine korner direğiyle hücum eden taraftar tutuklandı. Tamamı Altay taraftarı 21 şahıs gözaltına tutulurken işaret fişeği ile meşale, sis bombası ve torpiller emniyette sergilendi.

İzmir derbisinde istenmeyen vakalar futbolun önüne geçti.
İzmir’in Spor Toto 1’inci Lig’de yer edinen iki temsilcisi Göztepe ile Altay içinde 27 Kasım’da oynanan müsabakanın 19’uncu dakikasında Altay tribünlerinden Göztepeli taraftarların bulunmuş olduğu tribüne atılan işaret fişeği sebebiyle Mehmet Çakır, ağır yaralandı.
Sıhhat ekipleri yaralıya müdahale ederken, sahaya atlayan Göztepe taraftarı Nihat Aydın, korner direğiyle rakip takımın kalecisi Ozan Evrim’e hücum etti.
Evrim, başına almış olduğu darbeyle yaralandı.
Her 2 yaralı da hastaneye kaldırıldı.
Büyüyen vakalar sebebiyle maç, dinlence edildi ve soruşturma başlatıldı.
İzmir Valiliği’nden meydana getirilen açıklamada, sis bombası ve işaret fişeğinin, statta görevli hususi ambulans şoförleri A.K. ve H.G. tarafınca karşılamadan ilkin Altaylı taraftarların bulunmuş olduğu yerdeki wcye saklandığı açıklandı.
Şoförlerin, saat 16.34’te 2 sırt çantasıyla konuk tribününün bulunmuş olduğu wcye girmiş olduğu ve tuvaletten çantasız çıkmış olduğu tespit edildi.
Polis ekipleri, 2 ambulans şoförü ve irtibatta oldukları Altaylı taraftarlar ile Ozan Evrim’e hücum eden Göztepe taraftarı Nihat Aydın’ın da aralarında bulunmuş olduğu toplam 21 şüpheliyi gözaltına aldı.
Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ı ağır yaralayan işaret fişeği ile öteki kabahat aletlerini 2 sırt çantasıyla stadyuma soktuğu belirlenip, gözaltına alınan ambulans şoförlerinden A.G’nin, daha ilkin bazı maçlarda vaka çıkardığı için 6222 sayılı ‘Sporda Sertlik ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’dan kaydının bulunmuş olduğu ortaya çıktı.
Şüpheli A.G.’nin maçtan 1 gün ilkin taraftar grubuyla buluştuğunu ve oradaki konuşmanın peşinden işaret fişeklerini stada sokmaya karar verilmiş olduğu açıklandı.
4 şüphelinin, fişekleri Konak ilçesindeki Zamanı Kemeraltı Çarşısı’ndan aldıktan sonrasında sırt çantasıyla A.G’ye teslim etmiş olduğu, sıhhat mensubu olduğundan aranmayan A.G’nin de çantayı wcye bıraktığı aktarıldı.
Tuvaletteki çantayı alan bir taraftarın, içindeki fişekleri taraftara dağıttığı, fişeklerden birini F.E.’nin ateşlediği öğrenildi.
Ambulans şoförü A.G.’nin ifadesi de ortaya çıktı.
İfadesinde, taraftarlarla buluştuğunda kendisine fişekleri stada sokması için meydana getirilen teklifi kabul ettiğini söyleyen A.G.’nin, maç günü bu eylemi gerçekleştirdiğini sadece çantayı tuvaletten kimin aldığını bilmediğini söylediği öğrenildi.
Gözaltına alınan ambulans şoförleri A.G. ve H.K.’nin stada giriş anına ilişik {güvenlik kamerası} görüntüleri de ortaya çıktı.
Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e korner direğiyle saldırmış olduğu nedeni öne sürülerek gözaltına alınan Göztepe taraftarı Nihat Aydın, sevk edilmiş olduğu adliyede savcıya ifade verdi.
İfadesinde vaka anında alkollü bulunduğunu söyleyen Aydın’ın “Aniden kendimi kaybettim. Vakası hatırlamıyorum” söylediği öğrenildi.
Aydın, savcılıktaki ifadesinin peşinden ‘kasten öldürmeye girişim’ suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi barış ceza hakimliğine sevk edildi.
Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sevk yazısında Nihat Aydın’ın, Altay kalecisi Ozan Evrim’in yaşamı bölgesi olan başının arka ve ense kısmına öldürmeye elverişli silahla birden fazla kez vurduğunu ve eylemine çevredekilerin engellemesi üstüne son vermek durumunda kaldığını altını çizdi.
Aydın, ‘kasten öldürmeye girişim’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Vakayla ilgili gözaltına alınan öteki 20 kişinin ise işlemlerinin peşinden adliyeye sevk edilmesi umut ediliyor.
Öte taraftan olayın peşinden ele geçirilen işaret fişeği ile meşale, sis bombası ve torpiller, üstünde parmak izi incelemesi yapıldıktan sonrasında İzmir İl Güvenlik Müdürlüğü’ne bağlı Vaka Yeri Şube Müdürlüğü ekipleri tarafınca basına yayınlandı.

Yoruma kapalı.