Hamsi avı yasaklansın çağrısı! – Son Dakika Türkiye Haberleri

Denizlerde 1 Eylül’de süregelen balık avı sezonu sürmeye devam ediyor.

Karadeniz’de palamut bereketi ile sezonu açan balıkçılar hamside umduğunu bulamadı.

Boyu yasal sınır olan 9 santimetrenin altında kalan hamsiler yeniden denize bırakıldı. Sadece avlanan minik balıkların denize bırakılması ölüme sebep oluyor.

Balıkçılar, Karadeniz’de neredeyse hamsi stoğunun kalmadığını belirterek av baskısından dolayı balıklara gelişme şansı veremediklerini ve 7-8 santim büyüklüğünde hamsi stoklarının bulunduğunu ifade ediyor.

Uzmanlar ise bu durumun önüne geçmek çağrıda bulunuyor. Boyu 9 santimetreden minik hamsilerin avının yasaklanmasını talep ediyor.

Bir aylık hamsi avının yasaklanması uzmanlara gore, deniz ürünlerinin korunması adına yararlı olabilir.

BAKANLIK DAHA ÖNCE AV YASAĞI UYGULAMIŞTI

Ziraat ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nce, geçtiğimiz sezonda önümüzdeki yılların hamsi stoklarının negatif etkilememesi için av yasağı getirilmişti.

Bakanlık, İstanbul Boğazının tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer ilçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularda her türlü av aracıyla ticari amaçlı hamsi avcılığına 10 gün süreyle yasak getirmiş ve bu süreyi iki kez 10’ar gün daha uzatarak 1 aya tamamlamıştı.

FİYATLAR ARTABİLİR

Hamsinin kilosu balıkçı tezgahlarında averaj 50 liradan satılıyor. Sadece popülasyonun daha da azalması durumunda fiyatların artması umut ediliyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.