Hanutçu nedir, hanutçuluk ne demek? – Son Dakika Türkiye Haberleri

Tarihte Mısır benzer biçimde bazı İslâm vatanlarında kendilerine verilen tekstil ürünlerini ve mücevheratı çatkapı pazarlama yöntemiyle satan ve bohçacıların işlevini gören hanım simsarlar da (dellâle) istihdam edilmiştir. Günümüzde ise bilhassa turistleri komisyon karşılığı anlaştığı otel, motel, dükkân benzer biçimde işletmelere yönlendiren kişiye de hanutçu (Arapça “dükkân” anlamındaki hânût kelimesinden) adı verilmiştir.

Halk içinde hanutçuluk olarak malum kavram, çoğunlukla turistlere hastalık veren davranışlar içermesi sebebiyle literatürde “gezgin tacizi” başlığı altında ele alınmakta ve “esnaf tacizi” olarak adlandırılmaktadır.

Hanutçuluk, bir ticari işletmenin ürün yada hizmetini turisti sözlü yada fiili davranışları ile rahatsız ederek satmak, tanıtmak ve kabullendirmek olarak tanımlanabilir.

BELGESELE KONU OLMUŞTU

National Geographic Televizyonu’nda Conor Woodman’ın hazırladığı “Dolandırıcılar Şehri” isminde programın İstanbul bölümünde, hanutçuluğun şehirde turistlere karşı meydana getirilen en yaygın dolandırıcılık şekli olduğu anlatılmıştı.

Yoruma kapalı.