”HDP’nin hazine yardımına bloke” istemi AYM’de – Son Dakika Türkiye Haberleri

AYM, HDP’nin hazine yardımı hesabına bloke konulması istemini 6 Ocak’ta görüşecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemli iddianamesinde Hazine yardımının bulunmuş olduğu banka hesabının blokesine karar verilmesini talep etmiş, Anayasa Mahkemesi bu talebi herhangi bir gerekçe sunulmaması sebebiyle reddetmişti.

Ceza yargılaması davası prosedürü işlenen süreçte, HDP’nin iddianameye ve ek delillere karşı savunmalarını sunmasının arkasından, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in sözlü açıklamasını yapması için 10 Ocak 2023 günü belirlenmişti.

Başsavcı Şahin, 19 Aralık’ta, partinin devlet yardımlarının bulunmuş olduğu banka hesabına bloke konulması talebini yineledi. Talepte partiye verilen devlet yardımının parti faaliyetleri haricinde terör örgütünün amaçları doğrultusunda kullanıldığı açıklandı.

5 GÜN SÜRE VERİLDİ

Alınan bilgiye gore, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Başsavcılığın bu talebini dün ele aldı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazı gönderen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, partinin Hazine yardımına bloke konulması talebiyle ilgili daha ilkin verdiği ret kararını hatırlatarak, yeni taleple ilgili var ise somut gerekçelerin 5 gün içinde Anayasa Mahkemesine gönderilmesini istedi.

Buna gore, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’nin Hazine yardımına bloke konulması talebine ilişkin gerekçelerini 5 Ocak 2023’e kadar sunacak, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu da talebi 6 Ocak’ta görüşecek.

İlgili mevzuata gore, Hazine yardımları, senenin ilk 10 günü içinde siyasal partilerin hesaplarına yatıyor.

ESAS HAKKINDA RAPOR HAZIRLANACAK

Başsavcı Şahin’in 10 Ocak 2023’teki sözlü açıklaması ve HDP yetkililerinin sözlü savunmasının arkasından davaya ilişkin data ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas ile alakalı raporunu hazırlayacak.

Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelmiş olarak, kapatma istemini esastan görüşmeye başlamış olacak.

HDP ile alakalı kapatma davasını, 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden dolayı partinin kapatılmasına yada dava mevzusu fiillerin ağırlığına gore devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te 2 oy çokluğuyla, kısaca 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek.

Siyasal parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasal partiye bildiri edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasal yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına niçin bulunduğunu belirlemesi halinde bu kişiler, kati kararın Resmi Gazete’de gerekçeli yayımlanmasından başlayarak, 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetçisi olamayacak.

Yoruma kapalı.