‘Hedef özgür ve zengin Türkiye’


DEVA Partileri Iktisat ve Finans Politikaları, “İbrahim Temeli oluşturulmak suretiyle tanımlanabilecek somut çözümlerimiz hazır. Özgür, varlıklı, saygı duyulan bir Türkiye vaat ediyoruz. Her vatandaşımıza insan onuruna yaraşır iş yapıyor.”

“TÜİK ve Merkez Bankası’nı bağımsızlaştırıp Gömü ve Maliye Bakanlığı’nı ayıracak, Türkiye Varlık Fonu’nu kapatacak, Kamu İhale’nu tekrardan yazacak, Sayıştay’ın denetim kapsamını tüm kamu kurum ve Kanununu kapsamlı şekilde genişletilecek.”

Türkiye’de iktidara talip altı partinin gerçek Millet İttifakı’nın, AKP’nin doğan iki partisinden biri Demokrasi Partisi (DEVA). Partiyi’da AKP iktidarının başarı göstermiş olarak nitelendiği 2003-2008 Iktisat Ekonomisi olan Ali Babacan kurdu. Bugün Iktisat ve Finanslarından Görevli Genel Başkan yardımcısı olan İbrahim Çanakcı da o dönemdeki Gömü Müsteşarı’ydı.

Lise’ni bitirdikten sonrasında, 1985’te Ankara Üniversitesi Siyasal Data Fakültesi İktisat Kısmı’nden mezun olan Çanakcı’nın bürokrasideki Devlet Planlamaı’nda başladı. Aralık 2000’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda ikinci başkan olarak vazife yapmış oldu. DEVA’nın açıklamış olduğu “Kuvvetli, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Gelişme Modeli”nin baş yapıcılarından.

MODEL DEĞİL SAFSATA

Bugün Türkiye’de ekonomik modele nezdinde? Iyi mi bir Türkiye fotoğrafı var önünüzde?

ABD’de satılan bir ekonomik modelden anlatmak mümkün değil. Biliyorsunuz ki, iktidar faizleri siyasal emirle yola düşüp düşüreceğim. Bu anlayışın kurları ve enflasyonu patlatacağını anlatmayacağımızı buna kulak tıkadı. bu beceriksizliği örtmek için iktidar “yeni bir modele geçtik” demeye başladı. “Düşük faiz-yüksek kur” şeklinde bir safs ile cari fazla ver bitmesi bitmesinin biteceğini anlatmaya başlamış olacak. Sadece iş yüzünden oluşan tecim ve cari açıkta ortaya çıkan manzaralar bu içi boş tezin de çöktüğünü ortaya koydu.

Sizce bu model Türkiye’nin bugününü iyi mi iletebileceğiniz ve olasıına ihtimaller içinde neler olabilir?

Ortada bir model yoktur. Mevcud akıldan, bilimden, veri ve analizden uzak maceracı uygulamalardır. Bu vahim hatalar, Türkiye’nin gelişme potansiyelini yarı yarıya düşürmüş, üç haneli enflasyonu geri gelişmiş, yoksulluğu derinleştirmiş, Türkiye’yi arabayı ve kamuyla beraber yaşanmış olan ikiz açık felaketinin içine gönderilmiştir. Üzülerek ifade etmek, bu macerada eğitimde ekonomideki kriz oldukça daha derinleşecek ve bir çöküşle sonuçlanacak.

Partinizin ekonomiyi değerlendirebilir misiniz? Yurttaş gövde niçin oy vermeli?

Türk siyasal planlama ilk kez bir parti olarak 90 ve 360 ​​günlük fiil planı olarak hazırlandık. Ziraat, paylaş, dijital çevrim, iktisat, finans ve personel fiil planlarını kamuoyu ile paylaşıyoruz, izliyoruz. Bizim ürünlerimize entegre ve oluşturulabilecek somut çözümlerdir. DEVA Partisi olarak biz özgür, varlıklı ve saygı duyulan bir Türkiye vaat ediyoruz. Biz ona bir işimize insan onuruna yarayacak, gelir ve yardım sözü verecek.

Iyi mi başaracaksınız?

Gelecekteki tek haneye yetişmekten, paramıza kazandırmaktan, üretken yatırımları ve katma yetiştirmekten yüksek düzeyde kalmaktan. Bu hedeflere sadece gelişme modelini ulaşabiliriz. Ilaç Partisi olarak biz, “Kuvvetli, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Gelişme Modeli”ne geçişi hedefliyoruz. Bu model, rant yerinen; inşaat yerine ziraat ve sanayinin; yayında ve kamu harcanması yerine yatırım ve girişte esas alınan bir modeldir. Bu modelle Türkiye’yi orta gelir tuzağından kurtararak “yüksek gelirli” ürünlerden yetiştireceğiz.

İlerleyen süreçte geleceginiz ilktida ne olacak?

Ekonomideki değerlendirmelerin ön değerlendirme ekonomisi yönetimine ve itimatı olan tesis etmek. İlk 90 Gündem:

 • Uzun vadeli stratejik ve planlamadan görevli bir kurum kuracağız.
 • Türkiye İstatistik Kurumu’nu tam bağımsız hale getireceğiz.
 • Türkiye Varlık Fonu’nu kapatacağız.
 • Toplumsal ve Toplumsal Konsey’in üst ekonomik özelliğiz değildir.
 • Merkez Bankası’nı tam olarak kurumsal oluşturacağız.
 • Kamu İhale Kanunu’nu tekrardan yazacağız.
 • Sayıştay’ın denetim alanını genişleteceğiz.

SİYASETE YENİ DİL GETİRİYORUZ

Ekonominizde sizi öteki bölümlerden bölümler neler? Farkınız ne?

Tüm partilerin ve hazırlıklarının renklerini süslemek ister. Biz Ilaç Partisi olarak siyasete yeni bir dil ve anlayış getirmek iddiası ile yola çıktık. Çözüm ve gelecek olarak bu anlayışla bir eğitim yolundadır. Türkiye’nin yakıcı rejimin olduğu en büyük avantajdır. Sadece ekonomideki uygulamada, özgürlükler, hukuk, hakkaniyet, yargı bağımsızlığı kamu yönetimindeki aşılmasıyla ilgili düşünülecek.

UCUBE SİSTEMİN BEDELİ AĞIR

Busistemin endüstriyel kısmı Türkiye’yi tekrardan internasyonal tekrardan tasarlamak için lüzumlu mü?

Bu iktidar vahim yanlışlarda ve macerada son aşama zayıftır. Merkez Bankası rezervleri çar çur kullanılmış, yedek bir kullanılmış, gömü senelik 3.5 üçe katlanmıştır. Bu iş ağır cezayı karşı karşıya duracak. Biz bu ağırdan Türkiye’yi kendi yapacağımız tablomuzu çıkaracağımızı taahhüt ediyoruz.

TÜRKİYE HAYALİ

ÇOCUKLAR GELECEĞE UMUTLA BAKACAK

Iyi mi bir Türkiye hayaliniz var? Türkiye’nin iyi mi göründüğünü?

 • Kuvvetler ayrılığı, esasına yönelik, eğitimdeyken, yargının iyi mi olduğu ve bağımsızlığının en üst düzeyde sağlandığı,
 • Katılımcı ve çoğulcu demokrasinin hakim olduğu tüm özgürlüklerin garantiden alındığı,
 • Sertlik, korku, baskı, ötekileştirme, ayrıştırma ve ayrımcılığın yaşanmadığı,
 • Her insanın insan yaraşır yaşam ve refah onur kazanmıştır,
 • Evlatlarımızın ve gençlerimizin umutla bakmış olduğu, darı sulh ve huzuru içinde özgür, varlıklı ve saygı duyulan bir ülke.

YURTTAŞIN GELİR KAYBI HEMEN TELAFİ EDİLECEK

Türkiye’nin en mühim problemi artan yoksulluk. Maaşlar eridi, patladı. Ne yapacaksınız?

Evet, bu iktidarın sebep olduğu en sorunlu, alım gücündeki zayıf ve fakirleşme. Bu problemi çözmek için bir taraftan enflasyonu hızla aşağı çekerken eş zamanlı olarak birikmiş kayıpları telafi edecek gelirlerine ve iyileştirmelere gidilmesi mevzusunda. Ilaç Partisi olarak ziraatçi, esnaf, asgari ücretli, işçi, emekliler için hususi destek ve iyileştirme programlarını hayata geçireceğiz. Yoksul yurttaşlarımıza ailelere “Asgari Gelir” malzemeleriz. Yeni doğan bebeklere bir yıl başından; Süt ve bebek yapmamak. Isınma tazminatı. Dar gelirli ailelere ucuz ve düşük kirayla konut inanmıyor. Emekli aylıklarını satın almaya devam edebilir artıracağız.

YARIN: GELECEK PARTİSİ: KERİM ROTA

DEMOKRAT PARTİ: BÜLENT ŞAHİNALP

SAADET PARTİSİ: SABRİ TEKİR

Yoruma kapalı.