İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine yılbaşı genelgesi – Son Dakika Türkiye Haberleri

İçişleri Bakanlığı, vatandaşların yılbaşı gecesini rahatlık ve itimat ortamında geçirebilmelerini sağlamak amacıyla 81 il valiliğine “Yılbaşı Tedbirleri” temalı genelge gönderdi.

Genelge kapsamında vatandaşların yoğun olduğu gezinsel bölgeler, avmleri, pazar bölgeleri, hava alanı, deniz limanı, metro, gar benzer biçimde alanlarda denetimler artırılacak.

Kaçak/düzmece alkol üretimi, dağıtımı ve satışına yönelik denetimler sıkılaştırılacak.

Bilhassa kayak tesislerinin bulunmuş olduğu iller başta olmak suretiyle gezim merkezleri ile Trafik akışının yoğunlaşacağı güzergahlarında ilave trafik tedbirleri planlanacak.

Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (GAMER) tarafınca bilhassa yılbaşı gecesi uygulama ve denetim faaliyetlerinin takip edeni sağlanacak.

Ek olarak yılbaşı akşamı İçişleri Bakanı Süleyman Asil başta olmak suretiyle Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy, İsmail Çataklı, Prof. Dr. Tayyip Sabri Erdil, Güvenlik Genel Müdürü Vali Mehmet Aktaş, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir ve bakanlık bürokratları sahada alınan tedbirleri yerinde denetleyecek.

Bakalıktan meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

81 BİN 219 EKİP VE 490 BİN 435 PERSONEL GÖREV YAPACAK

”Yılbaşı gecesinin rahatlık ve itimat içinde geçirilmesi için denetimler 30 Aralık’ta başlamış olacak 1 Ocak’ta sona erecek. Denetimlerde Jandarma Genel Komutanlığı; Güvenlik Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığından olmak suretiyle 3 gün süresince toplam 81 bin 219 ekip ve 490 bin 435 personel vazife meydana getirecek.

VATANDAŞLARIN YOĞUN OLDUĞU YERLERDE TEDBİRLER ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

Yılbaşında vatandaşların yoğun olacağı kent merkezleri ve metropoller, gezinsel bölgeler, avmleri, pazar bölgeleri, marketler, hava alanı, deniz limanı, metro, gar, terminal, otobüs durağı, üniversiteler, okullar, üniversite öğrencilerinin barındığı misafirhane, yurtlar, ibadethaneler ve umuma açık mahallerde alınan güvenlik tedbirleri artırılarak bu bölgelere yeteri kadar kolluk mensubu ve vasıta-gereç görevlendirilecek.

YASA DIŞI BAHSE YÖNELİK UYGULAMALAR ARTIRILACAK

Tombala ve kumar olarak tabir edilen oyunların kahvehane, kıraathane ile dernek, dernek lokali ve birleşke adı altında etkinlik gösteren yerlerde oynatılmaması ve kabahat örgütlerinin gelir kapılarından birisi olan yasa dışı bahis oyunlarının engellenmesine yönelik uygulamalar artırılacak.

Kış turizminin yoğun olarak yaşandığı yerlerde ve Doğu Ekspresi benzer biçimde gezim taşımacılığında son zamanlarda yoğun talep gören tren hatlarında ilave güvenlik tedbirleri planlanmış, Bu çerçevede yurttaşlarımız ve ülkemize gezim maksadıyla gelen yabancıların güvenli gezi etmelerinin sağlanacak.

KAÇAK VE SAHTE ALKOL SATIŞINA YÖNELİK DENETİMLER ARTIRILACAK

Genelge kapsamında; kaçak/düzmece alkol üretimi, dağıtımı, satışına yönelik denetimler artırılacak, ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanacak. Günlük kiralanan bölgeler başta olmak suretiyle tüm alanlarda Kimlik Bildirme Kanununun titizlikle uygulanmasına ehemmiyet verilecek, otel ve konaklama tesisleri ile ilgili lüzumlu tedbirler alınacak.

ŞOK ASAYİŞ UYGULAMALARI YAPILACAK

Yılbaşı tedbirlerine ilişkin, şok asayiş uygulamalarıyla güvenlik tedbirleri sıkılaştırılacak, ekonomik/stratejik/simgesel önemi haiz tesislerde meydana gelebilecek her türlü hücum, sabotaj ve eylemlere karşı güvenlik tedbirlerinin artırılacak. Vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla; yeni yıla girileceği esnada vatandaşların toplanarak kutlama yapabileceği mekan/alanlarda güvenlik tedbirleri artırılarak, meydana gelebilecek hırsızlıklara karşı vatandaşlar bilgilendirilecek ve önleyici devriye ekipleri görevlendirilecek.

TRAFİK GÜVENLİĞİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILACAK

Trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla; kent içi ve kent dışı karayollarında vasıta ve gezi yoğunluğunun yaşanabileceği alanlar/güzergahlar ile yaya hareketliliğinin oluşacağı noktalarda trafik tedbirleri yoğunlaştırılacak. Şehirlerarası otobüs terminallerinde, ara duraklarda ve karayolu güzergâhları üstünde meydana getirilen denetimlerde otobüslerin takograf, kış lastiği, ışık donanımı ve öteki teknik donanımlar denetlenecek.

Yılbaşı gecesi saat 24.00’ten sonrasında alkol denetimlerine ağırlık verilerek denetimlerde mevzuatta belirlenen limitlerin üstünde alkol almış olduğu tespit edilen sürücüler hakkında lüzumlu yasal işlemler yapılacak. Alkolsüz başka bir sürücünün bulunmaması durumunda araçların trafik kuruluşlarına ilişkin park yerinde yada yediemin otoparklarında muhafaza altına alınacak ve vasıta sürücüsü ile araçta bulunan öteki şahısların mahallinden temin edilecek ticari araçlarla gidecekleri bölgelere gönderilecek.

KAYAK TESİSLERİNİN BULUNDUĞU BÖLGELERE İLAVE TEDBİR

Bilhassa kayak tesislerinin bulunmuş olduğu iller başta olmak suretiyle (Bursa-Uludağ, Kocaeli-Kartepe, Ankara-Elmadağ, Bolu-Kartalkaya, Kayseri-Erciyes, Çankırı-llgaz ve Erzurum-Palandöken) gezim merkezlerine öteki illerden trafik akışının yoğunlaşacağı göz önünde bulundurularak bu illerin güzergâhlarında ilave trafik tedbirleri planlanacak. Yılbaşı tatilini konaklama tesislerinde geçirmek isteyen vatandaşların bu tesislere gidiş-dönüş saatlerinde kent içi ve şehirlerarası güzergahlarda trafik yoğunluğu oluşturması ihtimaline karşı her türlü tedbirler alınacak.

Düzensiz göç/göçmen kaçakçılığı ile savaşım amacıyla; geçişlik/geçişlik yerine geçen belge yada yol izin belgesi olmadan gezi eden yabancılara yönelik kontroller sıkılaştırılacak. Denize kıyısı olan illerde başta Sahil Güvenlik Komutanlığı birimleri ve öteki kolluk kuvvetleri ile beraber göçmen kaçakçılığı ve yasa dışı faaliyetlere yönelik alınan caydırıcı ve etkin tedbirler sürdürülecek.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.