İş arkadaşını ısırmak tazminatsız kovulma nedeni – Son Dakika Türkiye Haberleri

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş yerinde kavga etmiş olduğu arkadaşının kolunu ısıran ustabaşının tazminatsız işten çıkarılmasını hukuka uygun buldu.

Dairenin sonucuna bakılırsa, 2011’de Isparta’daki bir iş yerinde ustabaşı olarak çalışmaya başlamış olan şahıs, 2017’de çalışanlardan biri ile kavga etti. Ustabaşı iş yeri tarafınca kavga etmiş olduğu kişiyle beraber işten çıkarıldı.

İş yerinde uzun seneler çalıştığını, daha ilkin hiçbir çalışanla tartışmadığını, dövüşten sonrasında savunması alınmadan işten atıldığını belirten ustabaşı, iş akdinin feshinin haksız bulunduğunu savunarak, kıdem ve suç duyurusu tazminatları ile fazla emek harcama alacaklarının ödenmesi istemli dava açtı.

TUTANAK ALTINA ALINDI

Yargılama esnasında iş yeri, davacı ustabaşının kavga esnasında elindeki taşla karşısındaki kişiye vurmaya çalıştığını ve kolunu ısırdığını, öteki şirket çalışanların da kavgayı gördüğünü ve olayın tutanak altına alındığını savundu.

İKİ İŞÇİ DE KOVULDU

Her iki taraftan da müdafa istenmesine karşın davacının müdafa vermediğini ileri devam eden davalı şirket, firmanın itibarının zedelendiğini ve eşit işlem ilkesine uygun olarak kavgaya karışan iki kişinin de iş sözleşmesinin feshedildiğini belirtti.

Yargılamayı meydana getiren mahalli mahkeme, dövüşte ilk olarak karşı tarafın davacı ustabaşına saldırdığına dikkati çekti ve ustabaşının iş akdinin feshinin haklı sebebe dayanmadığına hükmetti. Davacının kıdem ve suç duyurusu tazminatına hak kazandığını belirten ve davacıya da fazla mesaiye ilişkin ödeme yapıldığının şirket tarafınca ispatlanamadığını tespit eden mahkeme, davanın kısmen kabulüne karar verdi.

BÖLGE MAHKEMESİ FESHİ HAKLI BULDU

İstinaf istemi üstüne dosyaya bakan Antalya Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi ise vaka sebebiyle davalı firmanın iş sözleşmesini feshetmesini haklı buldu, mahalli mahkemenin kararını kaldırdı ve davanın reddini kararlaştırdı.

Temyiz istemi üstüne dava dosyasını inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, oy birliğiyle istinaf kararının yerinde olduğuna ve kararın onanmasına hükmetti.

AŞIRILIK DEĞERLENDİRMESİ

Dairenin sonucunda, kavga esnasında davacının öteki işçinin kolunu ısırdığı hatırlatılarak, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Tutanaklar ile durağan(durgun) olduğu suretiyle, davacı ile öteki dava dışı çalışan içinde sataşmanın etkisine bakılırsa davacının ısırma eyleminde aşırılık söz mevzusu olup bu durumun iş yeri düzenini negatif yönde etkilediği ve iş sözleşmesinin işverence feshinin haklı nedene dayandığı kabul edilmelidir. Öte taraftan, işverence davacıyla beraber kavganın tarafı olan öteki işçi de işten çıkarılarak eşit işlem borcuna riayet edilmiştir. Dosya kapsamına uygun gerekçelere dayanan davacının kıdem ve suç duyurusu tazminatı taleplerinin reddine ilişkin Antalya Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 10. Hukuk Dairesi kararının usul ve kanuna uygun olduğu değerlendirilmiştir.”


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.