İzmir Bornova’da vinç devrildi: 4 ölü, 2 kayıp – Son Dakika Türkiye Haberleri

(*4*)

Son dakika haberi! İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Bornova’daki bir inşaatta yaşanmış olan vinç kazasında 4 kişinin öldüğünü, 2 kişinin kayıp bulunduğunu, arama kurtarma çalışmasının sürdüğünü belirtti.

Kamil Tunca Caddesi’nde yapımı devam eden ortalama 32 kattan oluşan bir rezidans inşaatında kurulu vinç, 19. kat seviyesinde kırılarak yıkıldı. 2 vinç operatörü vaka yerinde yaşamını kaybederken vinç parçaları işçilerin kalmış olduğu konteynerin üstüne düştü.

İhbar üstüne bölgeye oldukca sayıda itfaiye, polis ve sıhhat ekibi sevk edildi.

Kazada 4 şahıs yaşamını yitirdi, 2 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

İşçilerin kalmış olduğu konteynerlerde UMKE, AFAD ve itfaiye ekiplerinin arama kurtarma emek harcaması devam ediyor.

(*2*)

Vaka yerinde araştırma meydana getiren Vali Köşger, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada kazanın 17.35 sıralarında vinç yükseltme emek harcamaları esnasında bulunduğunu söylemiş oldu.

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Köşger, şunları kaydetti:

“Bu kazada 2’si vinç operatörü, 2’si de işçilerden olmak suretiyle 4 vatandaşımızı kaybettik. Vincin arka ağırlığının düşmüş olduğu bir işçi yatakhanesi konteyneri var. Orada arama emek harcamaları devam ediyor. Şu an itibarıyla kayıp olduğu değerlendirilen 2 vatandaşımız daha var. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Bir ilave vinç daha temin edildi. O konteynerin üstündeki yıkıntı kaldırılmaya çalışılıyor. Ümit ederim bundan sonrasında can kaybımız artmaz. Hepimizin başı sağ olsun. Tüm İzmir’e geçmiş olsun. Vefat eden yurttaşlarımıza Tanrı’tan rahmet diliyoruz.”

KAZAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Köşger, adli sürecin başladığını belirterek savcıların sahada incelemeler yaptığını, vefat eden vatandaşlarla ilgili adli sürecin tamamlanmasının beklendiğini bildirdi.

Her türlü kanuni sürecin yürütüleceğini aktaran Köşger, “Her kimin kabahati var ise sonuna kadar gidilecek. Hak ettikleri cezayı alacaklar. Burası yapı denetim şirketi ve belediyenin kontrolü altında, o süreçlerde bir dikkatsizlik var ise değerlendirilecek.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya ve Ceyda Bölünmez Çankırı, İl Güvenlik Müdürü Mehmet Şahne, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Devamlı, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ve AFAD İl Müdürü Kartal Muhcı da kaza yerinde incelemede bulunmuş oldu.

Öte taraftan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının vakayla ilgili soruşturma başlatmış olduğu, 2 cumhuriyet savcısının görevlendirildiği bildirildi.

Yoruma kapalı.