James Webb teleskobundan yeni haber var! "Bir yıldız doğuyor"

James Webb teleskobundan yeni haber var! “Bir yıldız doğuyor” – Bilim Teknoloji Haberleri

James Webb teleskobundan yeni haber var! "Bir yıldız doğuyor"

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan son büyüleyici görüntüde çok genç bir yıldızın neden olduğu kozmik kaos yakalandı.

Yetkililler, görüntünün etrafında merkezlenen protoyıldızın, karanlık, kum saati şeklindeki bir gaz ve toz bulutunun boynunda gizlendiğini belirtti. Açıklamalara göre, fotoğrafta daralan boynun ortasındaki koyu renkli çizgi, yaklaşık olarak güneş sistemimiz büyüklüğünde bir protogezegen diski yani gelecekte bir gezegen oluşturabilecek yoğun gaz ve toz. NASA tarafından aktarılan bir haber bültenine göre, protoyıldızdan gelen ışık bu diskin üstüne ve altına yayılıyor.

Görüntülenen oluşumun tam teşekküllü bir yıldız olması için ise gitmesi gereken uzun bir yol olduğu belirtildi. L1527, protoyıldız ve bulutu ile beraber yaklaşık 100.000 yaşında ve yaklaşık 4,6 milyar yaşındaki güneşimize kıyasla nispeten genç bir gök cismi.

Açıklamada, görüntüdeki mavi ve turuncu bulutların, malzeme protostardan uzaklaşıp çevreleyen maddeyle çarpışırken oluşan boşlukları özetlediği de belirtildi.

Bulutsunun canlı renkleri, yalnızca Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası veya NIRCam tarafından algılanan kızılötesi ışıkta görülebiliyor. İnsan gözüyle görülemeyen kızılötesi ışık, James Webb’in özellikle evrenin gizli kalan yönlerini ortaya çıkarma rolünde önemli yer turtuyor.

Açıklamalara göre, mavi alanlar tozun en ince olduğu yerler ve toz tabakası ne kadar kalın olursa, mavi ışık o kadar az kaçabilir ve turuncu cepler oluşturur.

NASA, “Şoklar ve türbülans, aksi takdirde bulut boyunca oluşacak olan yeni yıldızların oluşumunu engeller. Sonuç olarak, protostar, malzemenin çoğunu kendisi için alarak uzaya hükmediyor” dedi.

Protoyıldız, yıldızların temel bir özelliği olan hidrojenin nükleer füzyonu yoluyla henüz kendi enerjisini üretmiyor. 

Uzmanlara göre, görüntü, güneşimizin ve güneş sistemimizin emekleme döneminde nasıl göründüğüne dair bağlam sağlıyor.

Yoruma kapalı.