Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanlığı’na yürüdü – Son Dakika Türkiye Haberleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle beraber TBMM’den Adalet Bakanlığı’na yürüdü.

Kılıçdaroğlu’nun gündeminde 6 yaşındaki bir çocuğun tarikat çatısı ve evlilik kisvesi altında senelerce cinsel istismara maruz kalmış olduğu iddiası vardı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun muhteşem toplantı çağrısı üstüne CHP TBMM Grubu, sabah saatlerinde toplandı.

Ortalama 5 dakika devam eden basına kapalı toplantının peşinden Kılıçdaroğlu, milletvekilleri ile TBMM’nin Dikmen Kapısı’ndan Adalet Bakanlığı’na yürüdü.

Bakanlık önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, 6 yaşlarında çocuğa yönelik istismar iddiaları sebebiyle oldukca öfkeli bulunduğunu beyan etti.

”İKİ YILDIR BU MESELEYİ BİLİYORSUNUZ DA NE YAPTINIZ?”

İktidar mevzuyla ilgili “ses verecek mi?” diye günlerdir beklediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Mevzu parlamentoda dile getirildiğinde Aile Bakanı izahat yapıyor; ‘İki senedir biz bu meseleyi biliyoruz’ diyor. İki gün değil, iki ay değil, ‘İki senedir bu meseleyi biliyoruz’ diyor. İki senedir bu meseleyi biliyorsunuz ki da iki senedir ne yaptınız Tanrı aşkına ya? Yüzünüze, gözünüze dursun. Dizgesel bir saldırı var ve siz bunu iki senedir biliyorsunuz ki ve gıkınız bile çıkmıyor. Bolluk versin gazeteciler var bu ülkede, vakası haber yaptılar da biz de duyduk” şeklinde konuştu.

”EVLADIMIZIN SESİ OLMAK İÇİN GELDİK”

Adaleti sağlayacak kurum olan Adalet Bakanlığı’nın önünde bulunduğunu sadece bakanlığın sessizliğini koruduğunu korumak için çaba sarfeden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Aile Bakanlığı’nın ne yaptığını aslına bakarsan kimse bilmiyor. Bir de ‘fotoroman’ var. Polislerin elini kolunu bağlamış durumda. Polislerimiz bu vakaları bilmiyor mu? Kim onların önüne engel olarak çıkıyor? Kim onların görevlerini yapmasına engel oluyor? Savcılar hangi gerekçeyle bu dosyaları kapatıyor, güçlerini kimden alıyor? 6 yaşındaki bir evladımızın uğramış olduğu bu haksızlık karşısında kimler suskunluğunu koruyor?

Buraya, bu evladımızın sesi olmak için geldik. Adalet istiyor bu kız, bu bizim evladımız, bizim kızımız. Buradan bu kızımıza seslenmek isterim; 84 milyon insan senin yüreğinle aynı acıyı paylaşıyor. Bu ülkenin sağcısı solcusu, inançlısı inançsızı, doğulusu batılısı, kuzeylisi güneylisi kim olursa olsun bu haksızlık karşısında tahammül edemiyor ve öfkeleniyor. Ben onların öfkesini dile getirmek için buradayım.”

Haksızlıklara karşı hep beraber savaşım etmek zorunda olduklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Güvenilir olun, bu haksızlığa dayanamıyorum. Hepimizin evlatları var. Biz devletini vazife yapmasını istiyoruz, devletin haksızlığın üstüne gitmesini istiyoruz. Adalet istiyoruz bu ülkede. Biz adaletsiz karşısında susanın dilsiz şeytanlar olduğu bir ülke olmak istemiyoruz. Artık siyasal iktidarın polisin, savcının elini kolunu bağlamasını istemiyoruz. Haksızlıkla ilgili olan bir tablo bizim tahammül edeceğimiz bir tablo değil. Ülkenin bu kadar derdi varken, bu kadar büyük acılar yaşarken siyasal iktidarın hala görevini yapmaması, devlet aygıtını çalıştıramaması tahammül edilecek bir durum değil.”

“DEVLET, BASKILARIN ALTINDA GÖREV YAPAMAZ”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, devletin nefes alması ve kurumların emek harcaması icap ettiğini vurgulayarak, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Önündeki tek engel bu siyasal otorite. Açık ve net söylüyorum; devleti yönetemiyorlar. ‘İki senedir biz bu meseleyi biliyoruz’ ne demek ya… İki senedir kimin arkasına saklandınız? İki senedir kimlerle fotoğraf çektirdiniz? İki senedir fotoğraf çektirdikleriniz mi size ‘aman bu vakası kapatın’ diye baskı kuruyorlar? Devlet, baskıların altında vazife yapması imkansız. Devlet dediğimiz kuruma saygınlık kazandırmamız lazım. Adalet Bakanlığı’nın önüne gelmemin temel sebebi budur aslına bakarsan. Adalet istiyoruz, kızımız için de hakkaniyet istiyoruz, evlatlarımız için de hakkaniyet istiyoruz.”

BAKAN BOZDAĞ: EĞER RANDEVU İSTEMİŞ OLSAYDI VERİRDİM

Twitter’dan izahat icra eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na cevap verdi.

“Sayın Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanlığı’ndan buluşma istemedi. Eğer buluşma istemiş olsaydı kendisine buluşma verirdim. Randevusuz geldiği halde görüşmek isteseydi, kendisiyle gene görüşürdüm” ifadelerini kullanan Bozdağ, şu şekilde devam etti:

“Sayın Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı ile görüşme yerine basın açıklaması ile yetindi. Canı sağ olsun. Biz, memleketimizin her meselesini Türkiye’nin ikinci büyük partisinin genel başkanıyla her daim görüşmeye ve konuşmaya hazırız.

Adalet Bakanlığı, olan biten hakkında sessiz kalmadı, fakat çok açık ki Sayın Kılıçdaroğlu’na doğru data aktarılmıyor. O yüzden yaptığım açıklamayı bir de buradan yazayım. Çocuğun cinsel istismarı, din, terbiye, hukuk ve kültür dahil ne kadar mukaddes değerimiz var ise hepsini çiğnemektir.”

“YARGILAMA SÜRECİ BAŞLAMIŞTIR”

Bozdağ, çocuğun cinsel istismarının, bir insanlık suçu bulunduğunu vurgulayarak, “Mağdure Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunmuş, Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açmış, lüzumlu tahkikatı yapmış, iddianame hazırlamış ve mahkemeye sunmuş, mahkeme iddianameyi kabul etmiş ve yargılama sürecini başlatmıştır” bilgisini verdi.

Yargılama sürecinin, kanunların öngördüğü usulde devam etmiş olduğu kaydeden Bozdağ, “Yargılama sonunda maddi hakikat ortaya çıkacaktır. Yargıya güvenelim, yargılama sonucunu beklemiş olalım. Yargılama sonucunda hak da hakkaniyet de yerini bulacaktır” açıklamasında bulunmuş oldu.

”6 YAŞINDA GELİN” SKANDALI

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 2004 senesinde 6 yaşlarında olan kızını, 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile evlendirdiği öne sürülmüştü. Vaka bugün 24 yaşlarında olan H.K.G.’nın kabahat duyurusu üstüne ortaya çıkmıştı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.