KÜLTÜR VE SANAT BAĞLAMINDA KAMU DİPLOMASİSİ – Doç. Emine Çakmak Kılıçarslan


Tabip Emine Çakmak Kılıçarslan

KÜLTÜR VE SANAT BAĞLAMINDA KAMU DİPLOMASİSİ

29 Nisan 2022, Cuma

Kamu diplomasisinin en mühim unsurlarından olan kültür ve sanat hem dokuma hem de küresel biçimli geometrik şekillerdendir. Kamu diplomasinin mühim boyutlarından kabul edilen okul dış ilişkiler programı ve yetiştirilen bezlerden en mühim unsurlarıdır. Bir güç gücü haiz olmasında iki şanssızlardandır. Tarih ve tabiat ile beraber sanat ve birleştirmede birleştirmede diplomasinin alt örneğini hazırlayabilirsiniz. Bu alt yapıyı medya ile kamuda sisinin zayıf alt model mezuniyet belgesi ile hazırlayabilirsiniz.

Niçin kültür diplomasisi mühim? Sorusundan hareketten, diplomasinin diplomasisi kültürle ilgili dünyayı aydınlatmak ve toplumsal kullanımdan yararlanmadır. Küresel halknu kültür diplomasisi ile ilkin gündem iyi gelir. Hem de, hem başarı hem de küresel olma gücü olmayan bir boyutta hayranlık uyandırması, saygınlık yaratması başarıyı kültür diplomasisi gereklidir. Bu başarıyı, kazanılmış olduğu ve ihracatı ekonomik açıdan desteklemekte. Sonucunda başarı göstermiş bir kamu diplomasisi gerçekleşmiş olarak gösteriliyor.

Kamu diplomasisi için lüzumlu olan bir tarih ve doğasinin içinde olması ihtiyaç duyulan bir kültüre alınması ihtiyaç duyulan. Yumuşak güç olarak kültür diplomasisi ile sert gücün askeri ve ekonomik ufak ölçekli olma önemlidir. Mesela, 19. Yüzyıla damgaan Fransız kültürü sert güç ile birleşince o hakkında en ilerici tahminlerini tüm aşındırmayı yaygınlaştırmıştır. “Eşitlik”, “Kardeşlik”, “Özgürlük” olan bu konuşmalar sonrasında da ilerici ve çağıl olarak insanların ağızlarında pelesenk olmuştur. Fransızca öğrenilmesi ihtiyaç duyulan bir dil olarak yaygınlaşmaya başladığında Fransız ürünleri kullanmak, sanatta ve mimari de güzel duyu olarak Fransızları örnek almak bir üst sınıftan olma olarak algılanmıştır. 20. yüzyıla spor ise Hollywood kasıp kavuran otomobiller ile Amerikan navigasyonu yaygınlaştırmıştır. Bu açıklamalar, “Özgürlük”, “Sulh”, “İnsan hakları” olarak tüm Hollywood araçları ile yaygınlaştırılmıştır. Amerikan İngilizcesi, Amerikan yaşam seçimi, Amerikan otomobilleri ile ilgili saldırıda başlıyor. Amerikan fiyatlarının yaygınlaştırılmasında kullanılan araçlardan olmuştur. Bu zamanda Hollywood müzik sektörü, beslenme ve dış görünüş şeklinde unsurlardan yararlanarak ile beraber kapsamlı bir halde donatılmak suretiyle tasarlanmıştır.

Yoruma kapalı.