KURBAN etinin kaçta kaçı pay edilir? Kurbanlık dana nasıl pay edilir? Küçük baş kurbanlık kimlere nasıl dağıtılır?

KURBAN etinin kaçta kaçı pay edilir? Kurbanlık dana nasıl pay edilir? Küçük baş kurbanlık kimlere nasıl dağıtılır? – En Son Haberler

KURBAN etinin kaçta kaçı pay edilir? Kurbanlık dana nasıl pay edilir? Küçük baş kurbanlık kimlere nasıl dağıtılır?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurban etinin dağıtımı hakkında sorulara verdiği yanıt merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Kurban sahibi kurbanın etinden yiyebilir, bakmakla yükümlü bulunduğu kimselere yedirebilir; ancak etinin bir kısmını da dağıtması gerekir. Şâfiî’ye ve İbn Hazm’a göre bu vâciptir. Peki ama Kurban eti nasıl dağıtılır? Küçük baş ve büyük baş kurbanlık dağıtımı nasıl olur?

Kurban eti nasıl dağıtılır?

Kurban eti yenecek ve dağıtılacak miktar konusunda kesin bir ölçü koymak zordur. Kurban etinin üç eşit parçaya bölünüp bir parçasının kurban sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler tarafından tüketilmesi gerekiyor. İkinci parçanın eş, dost, akrabaya hediye edilmesi, üçüncü parçanın ise kurban kesemeyen yoksul kimselere dağıtılması gereklidir. 

Kişinin bakmakla yükümlü bulunduğu kimselerin kalabalık olması veya ihtiyaçlarının bulunması halinde kurban etinin kimseye dağıtılmadan evde tüketilmesi de bir sakınca taşımaz. Kurban sahibinin kurban etinden hem yemesi, hem ikram etmesi hem de fakirlere dağıtması genel bir kural olup bunun ölçü ve şeklini her mükellefin kendi durumunu, çevresinin ihtiyaç ve imkânını göz önüne alarak bizzat belirlemesi ve bu konuda ibadet anlayışıyla hareket etmesi doğru olur. Kurbanın etinin kesimin yapıldığı bölgede dağıtılması teşvik edilirse de daha fazla ihtiyaç sahiplerinin bulunması halinde başka yerleşim birimlerine de gönderilebilir.

Kurban etinin üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya, üçte biri akraba, komşu ve tanıdıklara, üçte biri de ev halkına nafaka ve yiyecek olarak ayrılabilmektedir.
 

Yoruma kapalı.