Mardin’de 21 kişinin öldüğü kaza | İki TIR için de fren savunması – Son Dakika Türkiye Haberleri

Olay, 20 Ağustos 2022’de Bahçelievler Mahallesi akaryakıt istasyonu yakınında meydana geldi.

Yunus Şataflı yönetimindeki gübre taşıyan 73 plakalı tır SN 384 2 araç ve yayaya çarparak takla attı. Olayda, marketten çikolata alıp evlerine dönen Şervan (6) ile Mihriban Tanrısever (11), İbrahim Halil Has (80) ve İnan Berk (35) hayatını kaybetti.

Kaza yerine polis, jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Çevredekiler de çevrede toplanarak ekiplerin çalışmalarını gözlemlemeye başladı.

TIR, 33 DAKİKA SONRA KALABALIK ARASINA GİRİYOR

Bu kazadan 33 dakika sonra Umut Gündüz yönetimindeki gübre yüklü kamyonet kaza mahallinde kalabalığın arasına daldı.

Kalabalık ileri geri kaçarken, kamyon durdu, birçok insanı ezdi ve bir apartmana çarptı. Bu olayda polis memuru Yahya Ergin (33) şehit oldu, Bessi Bağlayan (57), İrfan Aktaş (45), Mülkiye Acar (56), Ünal Ekinci (24), Baran Açan (28), Hamit Akkoyun (82), Ahmet Aktay (30), Sitti Abul (84), Fesih Dağ (61), Velat Dağ (45), Kemal Dağ (60), Hatip Denk (66), Necla Arda (27), İsa Ayebe (42 ), Baver Babur (17), Nofa Çelik (84) hayatını kaybetti.

Her iki olayda da 6’sı ağır yaralanan 26 kişi hastaneye kaldırıldı. Kazalarda 11 araçta ve 3 iş yerinde ağır hasar meydana geldi. Olayın ardından TIR sürücüleri Umut Gündüz ve Yunus Şataflı tutuklandı.

İLK DURUŞMA YAPILDI

Olayla ilgili ilk duruşma Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklar TIR şoförleri Umut Gündüz ve Yunus Şataflı, duruşmayı cezaevinden Görsel-İşitsel Bilgi Sistemi (SEGBİS) ile izledi. Tutuklanmadan yargılanan şirket yetkilileri KG, MA ve KMG katılmadı.

Mardin'de 21 kişinin ölümüne neden olan kaza |  Her iki kamyon için fren koruması - 2

İddianamede tutuklu tır şoförleri Umut Gündüz ve Yunus Şataflı ile KG, MA ve KMG şirketlerinin tutuklu görevlileri “bir veya birden fazla kişiyi yaralama” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. bir veya daha fazla kişinin ölümü”. gerekli.

“VİTES KÜÇÜLTMEYE ÇALIŞTIM AMA FREN ÇALIŞMADI”

Sanık Yunus Şataflı, savunmasında çok özgün olduğunu belirterek, “Çok üzgünüm, keşke böyle bir olay olsaydı. Aracı yokuş başında durdurup biraz bekledim sonra yavaş yavaş aracı indirmek istedim. Yolda 1. vitesten 4. vitese geçtim. Sonra frene basarak vites küçültmeye çalıştım ama fren tutmadı. Ayrıldığımda, ilk kazadan haberim yoktu. Savcı ifademde 5’te vites küçültmeye çalıştığımı söylememe rağmen hastaneden yeni çıkmıştım, şoktaydım. Tam olarak öyle dedim çünkü hatırlayamıyorum. Bu rotayı ilk defa kullanıyordum. Normalde Kızıltepe-Silopi yolunu kullanırdım. Daha inmeden önce arabayı durdurmuştum. Daha sonra aşağı inmeye karar verdim. Bu şekilde vites büyüttüm ama vites küçültmeye kalktığımda vites düşmeyince frene basmak zorunda kaldım. Yol boyunca birkaç noktaya çarptım ve lastik patladı. Amacım herkesin sesi görmesiydi. Sonra önümde beyaz bir araç belirdi. Arabaya çarpmamaya çalıştım. Yol kapalıydı. Önümdeki araca ve kalabalığa çarpmamak için sağa sola kırdım. Gerisini hatırlamıyorum” dedi.

“Frenlerin tutmadığını fark ettim”

Sanık Umut Gündüz de savunmasına başlamadan önce kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Sanık Gündüz, “Kaza kazadır. Kimsenin ölmesini istemiyorum. Çok yavaş gidiyordum. O an frenlerin tutmadığını fark ettim. Üçüncü viteste gidiyordum. Birkaç kez frene bastım ama tutmadığını fark ettim. Hemen kornaya bastım ve dörtlü sinyallerimi açtım. Ben zaten yolda yürüyordum. Derik mahallesine yaklaşırken dubaların üzerinde ilerliyordum. Bir süre sonra korna da çalışmayı bıraktı. Polis arabası yoldaydı. Ona bir selektör verdim, beni görüyor mu görmüyor mu bilmiyorum. Arkamdan beyaz bir araç çıktı. Ona çarpmamak için direksiyonu kırdım ve ardından kullandığım araç alabora oldu. Savcılıktaki ifademde 7’den 6’ya vites değiştirdiğini söylememe rağmen doğru yerde değildim. Ne dediğimi bilmiyordum. 3 yıldır kamyon şoförüyüm, çiftçi olmadan önce kendi başıma çalışıyorum. O yoldan ilk defa geçiyordum. Yolda bir çaylaktım. Irak Zaho’ya kargo götürüyordum araçta 27 ton gübre vardı. Virajdan inerken fren vermeye başladı. Söyleyeceklerim bu kadar” dedi.

Mahkeme, müştekilerin davaya müdahil olma, 10 Mart’ta kaza mahallinde keşif yapma ve tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 2 Mayıs’a erteledi.

Yoruma kapalı.