Merdiven Asansörleri Nedir, Kimler Kullanır?

Merdiven Asansörleri ile Engelli Asansörleri Karşılaştırması:

 

Klasik tip ev asansörünün kısaca kat asansörü diye tabir edilen dikey (düşey) çalışan kabinli asansörlerin yapılamadığı binalar için merdiven asansörü fazlaca iyi bir çözümdür. Merdiven asansörleri, merdiven kullanmakta zorluk çeken genç ya da yaşlı her insanın kullanabileceği koltuklu asansör modelidir.

 

Merdiven Asansörleri Nedir?

Üstünde bir koltuk bulunan ve bir kişinin oturarak seyahatine müsaade eden, merdiven süresince hareket eden bu sistemler merdiven asansörü olarak adlandırılır. Merdiven asansörlerini genel olarak iki bölüme ayırabiliriz. Birisi koltuklu merdiven asansörleri diğeri ise platformlu engelli merdiven asansörleridir.

 

Koltuklu merdiven asansörleri

Koltuklu merdiven asansörleri, kullanıcının oturarak gezi etmiş olduğu, merdivenlerde fazlaca fazla yer kaplamayan, her tip merdivene uygulanabilir asansörlerdir. Dış mekân ve iç mekân olmak suretiyle iki ayrı tipi bulunmaktadır. Ek olarak bu iki tipte kendi aralarında düz merdiven asansörleri ve kavisli (dönerli) merdiven asansörleri olarak ikişer yarı modele ayrılırlar. Yönetmelik gereği hızları en fazla 13 santimetre/sn ve taşıma kapasiteleri ise 200 kilogram kadar olabilir. Bu hız ve taşıma kapasitesi asansör modeline değişkenlik göstermektedir. Koltuk asansörü kullanımı bittiğinde katlanır ve daha azca yer kaplar. Uzaktan kumanda ile denetim edilebilen asansörün kolunda da bir joystick bulunmaktadır. Handicare merdiven asansörlerinin sesi 56 dB dir, kısaca fazlaca sessizdir.

 

Koltuklu Merdiven Asansörleri

Özetlemek gerekirse koltuklu merdiven asansörleri öncelikli olarak hasta ve yaşlılar için olsa da engelliler de engel durumuna bakılırsa faydalanabilirler. Sadece istatistik olarak engelliler daha fazlaca engelli merdiven asansörlerini kullanmaktadırlar.

 

 

Çift motorlu koltuk asansörü sistemi

Handicare, dünyada en fazla koltuklu merdiven asansörü çeşidine haiz firmadır ve prestij markası olarak anılır. O şekilde ki petler için bile merdiven asansörü üretmişlerdir. Çift motorlu koltuk asansörü sistemi dünyadaki tek sistemdir ve teknoloji olarak eşsizdir. Bunun yanı sıra gizli saklı dişli sistemi, DataCard kontrollü bilgisayar sistemi ile en sorunsuz merdiven asansörüdür.

 

Engelli Merdiven Asansörleri

Engelli merdiven asansörlerine erişince, bu model asansörler merdiven süresince hareket eden bir platformdan oluşur. Engelli tekerlekli sandalyesi ile bu platform kolayca binebilir ve gezi edebilir. Engelli merdiven asansörü platformu kullanıldıktan sonrasında katlanır. Böylece merdivende fazla yer kaplamaz. Engelli merdiven asansörlerinde Extrema markası İtalya’da üretim meydana getiren İtalya’nın malum en iyi markalarındandır. Bu model asansörlerin de iç ve dış mekân modelleri ve düz tip ile dönerli tip asansör çeşitleri bulunmaktadır.

 

Koltuklu merdiven asansörleri detaylı data

Netice olarak koltuklu merdiven asansörleri aslen engelli tip asansör değildir. Engelliler için daha geliştirilmiş engelli merdiven asansörü modelleri üretilmiştir.

 

Merak edenler, merdiven asansörü fiyatlarını bu adreste bulabilirler. Ve bu adresten satın alabilirler: www.liftart.net

 

Saygılarımızla.

LiftArt Kaliteli Yaşam Sist. Ltd. Şti.

Yoruma kapalı.