Merkez Bankası: Dijital Türk Lirası ile ilk ödeme yapıldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Son dakika haberi! 

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası çalışmalarına yönelik izahat yapmış oldu.

Açıklamada, Merkez Bankası  öncülüğünde yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz emek harcamaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üstündeki ilk ödeme işlemlerinin başarı göstermiş bir halde gerçekleştirildiği açıklandı.

“PİLOT UYGULAMA YENİ YILDA SÜRECEK”

Merkez Bankası’nın yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı dönem pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde devam edilecek.

Meydana getirilen testler sonucu elde edilmiş bulguların geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

“SEÇİLİ BANKALARLA GENİŞLETİLECEK”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 senesinde seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu şeklinde mevzularda tasarlanan emsalsiz mimari kurgulara ilişkin testlere devam edilecektir.

“HUKUKİ ÇERÇEVEYE ÖNCELİK VERİLECEK”

Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik emek harcamalar, dijital kimliklendirmenin proje için eleştiri öneme haiz bulunduğunu göstermektedir. Bu yüzden, 2023 yılı süresince Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra tutumsal ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.”

Yoruma kapalı.