Merkezi Isıtma Sistemi Nedir?

Merkezi Isıtma Sistemi Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi toplu konut sitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Merkezi sistem olan binalarda ya en alt katta yada en üst katta kazan dairesi bulunmaktadır. Merkezi sistemlerin bakımı her yıl kullanımdan önce yapılması gerekiyor. Bu bakım ön bakımdır ve filtrelerin temizlenmesi gerekmektedir. Merkezi sistem ya da bir başka adıyla merkezi ısıtma bir kaynaktan alınan ısı enerjisinin binanın her bölümüne eşit biçimde dağıtılmasını sağlayan sisteme verilen isimdir. Merkezi sistem sayesinde bina içerisindeki bağımsız bölümler tek bir merkezden yönetilerek ısınabilir.

 

Merkezi ısıtmanın çalışma yöntemi ise tek bir merkezde yani kazandaki enerjinin dairelerde yer alan radyatörlere sıcak su vererek radyatörlerin ısınması ve haliyle bu ısının evi de ısıtmasıdır. Başka herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan evlerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kullanılan akışkanı ise yöneten kazan ve boru tesisatı tek gerekli olan araçlardır. Aynı şekilde her zaman yeni su kaynağı da sağlamak gerekmez çünkü sistem içerisindeki sirkülasyon sayesinde borular ve kazanın sayesinde ısınan su sürekli dolaşmaktadır. Böylece su kaynağı konusunda da tasarrufludur. Merkezi ısıtma ayrıca kömür ya da doğalgaz ile çalışabilmektedir.

 

Merkezi Isıtma Sistemi Bakımı Nasıl yapılır ?

Merkezi sistem petek temizleme işlemi 2 yılda 1 defa yapılması gereken bakımdır. Merkezi sistem temizliği düzenli olarak yapıldığında tüm daireler yakıt tasarrufu yapar. Merkezi ısıtma sistemlerinde en çok karşılaşılan sorun peteklerin düzgün bir şekilde ısınmaması ve evin soğuk olmasıdır. Merkezi sistemlerde her dairenin kalorifer tesisat suyu bir birine karıştığı için tesisatta ki kirli su sürekli hareket halindedir. Hareket halinde olan çamurlu su ve tortular peteklerin kanallarını,kollektör hatlarını ve tesisatı tıkamaktadır. Dolayısıyla yüzlerce petekte oluşan kireç, balçık ve çamurlaşma gibi kirlilikler sistemin her tarafını dolaşarak istenmeyen tıkanıklıklara ve arızalara sebebiyet verebilir. Aynı zamanda yüksek enerji kaybına haliyle yüksek maliyet kaybına sebebiyet verir.

Bu sorunlardan kurtulamk için merkezi sistem petek temizliği bakımı şarttır ve en geç 2 yılda 1 defa yapılması gerekmektedir. Bu bakım dairelerin yakıt tasarrufu yapmasını sağlar ve faturaları %30 daha düşük fiyatlı gelir. Aynı zamanda dairenizde ısınmayan odalarınız veya petekleriniz varsa bu sorun ortadan kalkar.

 

Merkezi Isıtma Nerelerde Kullanılır ?

Merkezi ısıtma sistemi kamu binalarının neredeyse tamamında kullanılmaktadır. Bunun dışında toplu konut sistelerinde ve 2000 m2 büyüklüğünden fazla alana inşa edilmiş tüm yapılarda kullanılması zorunludur.

 

Merkezi sistem avantajları ve dezavantajları nelerdir

  • Merkezi sistemler görünürde ısınma yönünden oldukça avantajlı görünmektedirler. Ancak bunun için tamamen yönetmeliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman ise yönetmeliğe uygun olmadığı için merkezi sistem kullananlarda tam anlamıyla ısınma sağlanmamaktadır. Bu durum ise aynı faturanın ödenmesine rağmen herkesin eşit şekilde ısınma alamaması anlamına gelmektedir.
  • Merkezi ısıtma fatura paylaşımı konusunda olumludur, yani gelen fatura ya da kömür masrafının tüm dairelerinin ortak şekilde ödemesi gerekir. Fakat bu durum bazı zamanlarda olumsuzluğa neden olabilmektedir çünkü dairelerini kullanmayan ya da evde bulunmayan ev sahipleri de yine fatura ödeyebilmektedir. Bu bakımdan merkezi ısıtma, çok fazla evde bulunmayan ya da soğuk havalarda evlerinde olmayanlar için olumsuz olabilmektedir.
  • Merkezi sistem ısıtma sorunları yaşandığında tüm daireler için ısı akışı kesilmektedir. Bu durum ise çeşitli sorunları beraberinde getirir ve özellikle soğuk havalarda olumsuz durumlar yaratabilir. Fakat yeni merkezi sistem yapılandırmalarında tüm dairelerin ısılarının kaybolmaması için gerekli teknolojik imkânlar sağlanmaktadır. Eski sistem merkezi ısıtma sistemlerinin bu açıdan yenilenmesinde yarar bulunmaktadır.
  • Sitelerde merkezi ısıtma yönetmeliği farklı sorunlar yaratabilmektedir. Bu sorunların başında ise her dairenin eşit şekilde ısınmaması ya da fazla petek kullanımından gelmektedir. Böylesi durumlar için yönetmeliğe tam şekilde uyulması oldukça önemlidir.

 

Yoruma kapalı.