‘Millet Bahçesi’ tabelasından harf hırsızlığına hapis cezası – Son Dakika Türkiye Haberleri

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki ‘Millet Bahçesi’ tabelasından harf hırsızlığına hapis cezası verildi.

Vaka, 21 Aralık 2021’de, Gaziakdemir Mahallesi Stadyum Caddesi’nde meydana geldi.

Giriş kapısının tabelasındaki ‘Bursa Millet Bahçesi’ yazısının ‘M’ harfinin çalındığını gören belediye ekipleri, durumu polise bildirdi. Şüphelinin yakalanması için emek verme başlatan takımlar, bölgedeki güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemeye aldı.

Görüntülerden şüphelinin 2 suçtan kaydı olan Murat Yeşilçimen olduğu tespit edildi. Yakalanan Yeşilçimen ile kabahat ortağı olduğu öne sürülen taksi şoförü Semih Aydın gözaltına alındı.


Murat Yeşilçimen

52 LİRAYA SATMIŞ

Sevk edilmiş olduğu adliyede çıkarıldığı mahkemede ‘M’ harfini çalıp 52 TL’ye sattığını itiraf eden Yeşilçimen tutuklanırken, suçlamaları kabul etmeyen Semih Aydın ise tutuksuz yargılanmak suretiyle özgür bırakıldı.

40 BİN TL ÖDEMESİ İSTENDİ

Murat Yeşilçimen ve Semih Aydın hakkında Bursa 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Nitelikli hırsızlık’ ve ‘Kamu malına zarar vermek’ suçlarından dava açıldı. Yeşilçimen, davaya müdahil olan Büyükşehir Belediyesi’nce, daha ilkin de değişik zamanlarda çalınan değişik harflerin şüphelisi olarak değerlendirildi. Çalınan bu harflerin toplam 40 bin TL’lik bedelinin ise kendisinden eğitim edilmesi istendi.

Duruşmalara Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla cezaevinden katılan Yeşilçimen, daha önceki hırsızlıklardan görevli olmadığını iddia ederek, maddi durumu olmadığı için de bu parayı ödeyemeyeceğini söylemiş oldu.

Yeşilçimen, “Vaka günü dostum olan Semih’in taksisi ile gezerken kendisinden millet bahçesinin yakınında bulunan bir yerde durmasını istedim. Millet bahçesine gidip, M harfini aldım. Sonrasında yerine getirip koymak istedim. Kalabalık olduğundan bunu beceremedim. Sonrasında da harfi 52 TL’ye hurdacıya sattım. Öteki harfleri almadım. M harfinin bedelini ödeyerek tahliyemi isterim” dedi.

'Millet Bahçesi' tabelasından harf hırsızlığına hapis cezası - 2
Semih Aydın

Semih Aydın ise suçsuz bulunduğunu belirtip, “Vaka günü Murat ile taksimde geziyorduk. Sabaha karşı aracı durdurmamı istedi. Dışarı çıkıp ulaştığında elinde M harfi vardı ‘Bunu nereden aldın?’ diye sorduğumda ‘hurda’ dedi. Çaldığını bilmiyordum. Sonradan öğrendim. Ben suçsuzum. Maddi durumum iyi olmadığı için çalınan harflerin bedelini ödeyemem” diye konuştu.

Mahkeme hakimi, Yeşilçimen’i, almış olduğu her biri 470 TL değerinde olan M harfi ve öteki çalınan harflerin bedeli olan toplam 3 bin 760 TL’yi ödeme koşuluyla özgür bıraktı.

HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDILAR

Davanın karar duruşmasında Murat Yeşilçimen pişmanlık duygularını dile getirirken tutuksuz sanık Semih Aydın ise suçsuz bulunduğunu belirtip beraatini talep etti. Duruşmada müşteki olarak bulunan Büyükşehir Belediyesi avukatı ile sanık avukatlarını dinleyen mahkeme hakimi, her iki sanığı ‘Nitelikli hırsızlık’tan 4’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, suçun gece işlenmesi sebebiyle cezayı artırıp, 6 yıla çıkardı. Mahkeme hakimi, Yeşilçimen’in, kovuşturma aşamasında etkin pişmanlıktan yararlanıp, çalınan harflerin harcamasını karşılaması sebebiyle cezasını 3 yıla düşürdü. Semih Aydın’ın cezasında ise cezayı ödemeyip etkin pişmanlıktan yararlanmadığı için indirim yapmadı.

Yoruma kapalı.