Necip Hablemitoğlu zanlısı Levent Göktaş iade ediliyor – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! 

Necip Hablemitoğlu cinayetinin faillerinden hakkında kırmızı bülten bulunan Mustafa Levent Göktaş’ın iade talebi kabul edildi.

Akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun suikast sonucu öldürülmesi vakasının faillerinden olan ve hakkında kırmızı bülten bulunan Göktaş’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında “tasarlayarak öldürme” ve “kabahat işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından 5 Eylül 2022’de Bulgaristan’dan iadesi talep edilmişti.

Göktaş’ın Türkiye’ye iadesine yönelik talep, Filibe İstinaf Mahkemesinin bugün almış olduğu kararla kabul edildi.

Kararın nihai özellikte olduğu açıklandı.


Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu

NE OLMUŞTU?

Hablemitoğlu’nun dikkatleri üstüne çekmesine yol açan çıkışı FETÖ’nün sözde “cemaat” olarak bilinmiş olduğu yıllarda bu yapıya yönelik tespitleriydi.

“Gülen cemaati”nin devlet içine sızarak eleştiri kadroları tuttuğuna dikkati çeken Hablemitoğlu, “Köstebek” isminde kitabında “Gülen cemaati”nin silahlı teşkilat halini almaya başladığı tespitini yaparak yapıyı “Fetullahçılar” olarak tanımladı.

Örgütün hedefi haline gelen Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002’de evinin önünde başından vurularak öldürüldü.

Üstünden seneler geçmesine karşın faili bilinmeyen kalan Hablemitoğlu dosyası, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden kısa bir süre ilkin tekrardan raftan indirildi. Suikasta ilişkin detaylar tekrardan incelendi, erişilen bilgiler, cinayetin FETÖ tarafınca işlenmiş olabileceği şüphesini bununla beraber getirdi.

Yoruma kapalı.