Paramedik nedir? Paramedik Günü ne zaman? – Son Dakika Türkiye Haberleri

Paramedikler Günü ilk kez 2005 senesinde Ankara’da büyük coşku ve katılımla kutlanmış, Anıtkabir, Sıhhat Bakanlığı ve TBMM ziyaretleri yapılmıştır. 2006 Senesinde ise, İzmir’de aynı coşku ile kutlanmıştır. 2007 senesinde yönetim kurulunun almış olduğu karar gereği bundan sonrasında, Paramedikler Günü’nün tüm ülkede kutlanmasına karar verilmiş ve Paramedik Okullarının olduğu iller başta olmak suretiyle birçok ilde coşku ile kutlanmıştır.

Tarihçesi Roma İmparatorluğu Lejyonları’na dayanan, 17. yüzyılda bubonik veba salgınıyla devam eden ve 19. yüzyılda da sahra hastaneleri ve saha triyajının tanımlanmasıyla temelleri atılan hastane öncesi bakım hizmetleri, devletimizde 22 Aralık 2005 senesinde YÖK Genel Kurulunun üniversitelerde paramedik programlarını açmasıyla bugünkü halini almıştır.

PARAMEDİK NEDİR?

Paramedik (resmi adıyla Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri ) acil tıp hizmetlerinde, yaşam zincirinin anahtarı olarak tanımlanan ve Hastane Öncesi Acil Bakımın en mühim parçasını oluşturan; çoğu zaman eleştiri durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden sıhhat profesyonelidir.

Türkiye’de paramedik mesleği, mesleki enflasyonun en oldukca yaşandığı bölümlerin başlangıcında gelmektedir.

Paramediklerin görevi; Hasta yada yaralının durumunu değerlendirmek. Hasta yada yaralının durumuna gore vaka yerinde uygun tedaviye adım atmak (Oksijen tedavisi, Pansuman, Entübasyon, CPR, intravenöz, intreosseoz uygulamalar Vb). Komuta Denetim Merkezi ile irtibata geçip hasta yada yaralının durumuna gore uygun hastaneleri değerlendirdikten sonrasında, gene seyir halinde tedaviye devam ederek Hastayı, hastanenin Acil Servis ekibine meydana getirilen uygulamalar ile teslim etmek. Paramedikler, Doktorlar haricinde, her ülkede değişik olmak suretiyle çeşitli narkotik ve sedatif ilaçları kullanmak yetkisine haiz tek onaylı kişilerdir.

Yoruma kapalı.