Petrol boru hattındaki sızıntının ardından içme suyu uyarısı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Batman Çayı’nı geçen BOTAŞ boru hattındaki sızıntının ardından bazı köy ve beldelere bölgeye yakın yerleşim yerlerinde su içilmemesi gerektiği açıklandı.

6 bin nüfuslu Balpınar şehrinin Belediye Başkanı Hüseyin Geylani, mahallede ve çevredeki camilerde anonslar yaptığını, derenin altından geçen boru hattının büyük ihtimalle yıkılmış durumda olduğunu söyledi.

“KUYU ATIK TOPLAMA ALANINA ÇOK YAKIN”

Geylan, “Sızıntı kuyularımıza yakın olduğu için BOTAŞ’tan düzenli olarak su analizleri yaptırmasını istedik. Boru hattı hem Batman Çayı’nın altından hem de ilimizin altından geçiyor. Herhangi bir ihtimalde petrol atıklarının içme suyuna karışması ve içme suyuna karışması” dedi. sulama hendekleri, kentte kimsenin içme suyu içmemesi konusunda uyardı.” İçme suyu kuyuları atıkların toplandığı alana çok yakın. BOTAŞ’ın su analiz sonuçlarını açıklamasını bekliyoruz” dedi.

YAĞ SAYILMASININ ÖNLENMESİ

BOTAŞ yaptığı açıklamada, suya petrol sızıntısının önlendiğini belirterek, “Batman Valiliği, DSİ, AFAD ve polis birimlerinin koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda 3’lü bariyer sistemi oluşturularak petrol sızıntısı önlendi. barajlar, sulama kanalları ve içme suyu alt yapısı ile ilgili çevresel tedbirler alınmış, bu kapsamda gerekli tüm ekip ve ekipmanlar bölgeye gönderilerek çevre temizlik ve onarım çalışmalarına başlanmıştır.

Yoruma kapalı.