Putin: Rusya’ya nükleer silahla saldırmaya karar veren düşmandan geriye hiçbir şey kalmaz – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin  basketbolcu Brittney Griner karşılığında Rus tabanca tüccarı Viktor Bout’u özgür bırakmasından bigün sonrasında Kırgızistan’ın Bişkek kentinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuştu.

Putin, ABD ile Rusya içinde daha çok tutsak takasının yapabileceğini söylemiş oldu. Rusya Devlet Başkanı ek olarak,  iki ülkenin haber alma servisleri arasındaki temasların devam edeceğini bildirdi.


Rusya, dünyada en oldukça nükleer silaha haiz ülke konumunda bulunuyor.

NÜKLEER SALDIRI AÇIKLAMASI

Öteki taraftan Putin, Rusya’nın ABD’den değişik olarak önleyici bir ilk nükleer hücum başlatma yetkisi olmadığını, sadece Rusya’nın gelişmiş hipersonik silahlarının, Rusya’nın saldırıya uğraması durumunda kuvvetli bir halde cevap vermesini sağlayacağını söylemiş oldu.

Putin, Rusya’nın nükleer tabanca kapasitesini tertipli olarak kontrol ettiğini vurgulayarak şu şekilde konuştu:

“ABD’dekinin aksine, önleyici nükleer hücum stratejimiz yok. Nükleer kapasitemizi tertipli olarak kontrol ediyoruz, hiçbir şeyi saklamıyoruz. Rusya’ya nükleer silahla saldırmaya karar veren düşmandan geriye bir şey kalmaz. Merkel’in Minsk anlaşması ile ilgili açıklamaları beni hayal kırıklığına uğrattı. Biz, her şeyi doğru yaptık, Minsk anlaşmalarına kimse uymayacaktı. Merkel’in Ukrayna’ya vakit kazandırmak için Minsk anlaşmasını imzalayacağına dair açıklaması, Rusya’nın ‘hususi askeri harekatına’ daha ilkin başlaması gerektiği anlamına geliyor.”

TAVAN FİYAT UYARISI

Öte taraftan Putin, AB’nin tavan fiyat kararını ‘aptalca’ ve fena düşünülmüş’ olarak nitelendirdi. Rusya Devlet Başkanı, petrol fiyatlarının hızla yükselebileceği ve tavan fiyat tatbik eden ülkeleri vurabileceği mevzusunda uyardı.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Yoruma kapalı.